Vučićevac izjavom o učenicima koji protestuju dodatno razbjesnio Srbiju: "Oni su vlasništvo države"
Zastupnik Srpske napredne stranke u Narodnoj skupštini Republike Srbije, Vladimir Đukanović, komentirajući blokade srednjih škola u Srbiji, izjavio je da su djeca do svoje 18. godine vlasništvo države, piše Nova.rs.
"Dijete je vlasništvo države do punoljetnosti", poručio je Đukanović i apelirao na nadležne institucije da reagiraju.
"Molim centre za socijalni rad, nadležna ministarstva da se oglase. Dijete je vlasništvo države do svoje punoljetnosti", izjavio je Đukanović.
"Izvinjavam se, roditelj koji ne želi slati dijete u osnovnu školu – osnovno obrazovanje je obavezno – država mora reagirati i osigurati tom djetetu pravo na osnovno obrazovanje. Ne postoji učitelj koji smije izvesti dijete iz osnovne škole, ili bilo koje maloljetno dijete, na ulicu radi političkih hira", rekao je i dodao da "takav učitelj mora disciplinski i krivično odgovarati", kao i biti smijenjen s posla.
Također je rekao kako "država ne treba ni prstom maknuti zbog fakulteta", jer "studiranje nije obvezno".
"Oni koji blokiraju fakultete su grupa ekstremista. Ovi s FDU-a... kažu da iznose nove zahtjeve. Pa ako hoćete, ugasite fakultet. Bilo koji fakultet. Ne želite studirati? Ne morate", izjavio je, a studente koji blokiraju fakultete nazvao je "šizofrenicima".
"Imate grupu anarhista, ekstremnih ljevičara, potpunih šizofrenika koji agresivno blokiraju fakultete, a profesori im se ne žele zamjeriti. To je problem. Zato što oni tamo prijete batinama. Evo jučer su Slavicu Đukić Dejanović izgurali, ne znam što sve rade", rekao je Đukanović i zajedno s voditeljima zaključio kako studente uopće ne zanimaju prava studenata.
Njegova izjava izazvala je brojne osude, a među ostalim, oglasilo se i Društvo socijalnih radnika Srbije.
"Djeca nisu i ne mogu biti ničije vlasništvo. Oni su samostalna ljudska bića s pravima koja su zagarantovana Ustavom, Porodičnim zakonom i Konvencijom o pravima djeteta UN-a. Primarna odgovornost za odgoj i zaštitu djece pripada roditeljima ili skrbnicima, dok je uloga državnih institucija pružanje podrške i zaštite ondje gdje roditelji nisu u mogućnosti ispuniti svoje obveze", naglašava ta organizacija u priopćenju.
Desetine srednjih škola u gotovo više gradova Srbije već su danima u blokadi kao znak podrške studentima koji u zemlji prosvjeduju nakon tragedije u Novom Sadu, gdje je poginulo 15 ljudi. Studenti, kao i brojni građani koji ih podržavaju, izrazili su nezadovoljstvo reakcijom nadležnih nakon nesreće.
Vlada Srbije kao odgovor na prosvjede planira naprasno poslati djecu na raniji raspust.