4.7.2023. 15:39
0
Milanović: Ucjenjuju me poput kartela
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović ustvrdio je da ga HDZ i premijer Andrej Plenković oko imenovanja direktora Vojno sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA) ucjenjuju poput kartela, te poručio da s ministrom oddbrane neće komunicirati jer je "samo teklič".

- Situacija je ozbiljna. Ko god to svodi na pitanje ega je neozbiljan prema državi. Ovo je ozbiljan pokušaj rasturanja ustavnih i zakonskih pravila. VSOA je jedna od tri agencije čiji se čelni ljudi biraju usaglašavanjem predsjednika i premijera - kazao je Milanović na konferenciji za novinare u Uredu predsjednika.

"Preko tarabe mi bacaju nekog generala"

Naveo je primjere u zadnjih deset godina u kojima je lično sudjelovao u tome, prenosi Hina.

- Preko tarabe mi bacaju nekog generala kojeg sam nekoliko mjeseci prije toga, ne dao privolu, kao što nepismeni Plenković kaže, nego imenovao kao vrhovni zapovjednik na jedno mjesto u Glavnom štabu. Da bi ga ta ista braća probala preseliti u VSOA-u tako da me ucjenjuju preko medija - izjavio je Milanović i dodao:

- Ovo je ucjena, iznuda, tako se karteli ponašaju.

Ustvrdio je da ti ljudi trebaju odgovarati za kršenje Ustava. 

- Gdje god mogu nešto ukradu. Kad otvore oči to im je prvo na pameti - dodao je.

Na upit ko će voditi VSOA-u za sedam dana rekao je da će je voditi "onako i onaj kojeg dogovore na sastanku koji sam inicirao ja".

"S ministrom ne polemiziram"

- Na sastanku će koordinacija dogovoriti u okviru ovlasti da sistemne ugrozimo do kraja kad ga Plenković pokušava uništiti.

S ministrom ne polemiziram, to je čovjek koji je trenutno na slobodi. Polemiziram s ljudima koji su entiteti, on ovdje predstavlja tekliča - poručio je predsjednik Hrvatske.

Aktualnom direktoru VSOA-e, generalu Ivici Kinderu, koji je zbog finansijskih malverzacija u službi od kraja prošle godine u ostavci, mandat istječe 10. jula.

Prema Zakonu o sigurnosno obavještajnom sistemu, tajnim službama upravljaju direktori koje potpisom imenuju predsjednik Republike i predsjednik Vlade, pri čemu direktora predlaže ministar odbrane.

Ministar odbrane Hrvatske Mario Banožić predložio je generala Miju Validžića za novog direktora VSOA-e te izrazio očekivanje da će predsjednik Milanović u idućih osam dana supotpisati odluku o imenovanju direktora VSOA-e.

Premijer Andrej Plenković poručio je da je ministar Banožić za šefa VSOA-e predložio kompetentnu osobu te da je na Milanoviću teret odgovornosti za to što još uvijek nije imenovana čelna osoba te Agencije.


(Admir O.)

 
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.