7.4.2020. 11:14
0
Doktor iz Stockhloma: Korona je nepredvidiv virus, ovo se neće smiriti za par dana
Ovaj koronavirus ne štedi nikoga i ne prašta opuštanje. Pokazalo nam je to iskustvo zemalja koje danas broje hiljade preminulih i desetke hiljada zaraženih.

Ipak, Šveđani se i dalje druže po kafićima i restoranima, a djeca starija od 16 godina idu u školu. Da li su doista Šveđani tako opušteni, kako se nose s virusom i zarazom i kakvo im je stanje po bolnicama, za 24sata govori neurolog iz Stockholma, inače rođeni Zagrepčanin, koji godinama živi u Švedskoj.

"Mislim da smo svi podcjenjivali stanje u Kini. Baš smo bili glupi", govori na početku razgovora liječnik.

Iako mu specijalizacija nema veze sa zaraznim bolestima i virusima, kaže da su svi liječnici i sve medicinsko osoblje u ovim trenucima na raspolaganju za liječenje oboljelih od korone.

"Ne mogu reći da me strah virusa, ali me strah da ćemo završiti kao Italija i Španija", otvoreno će liječnik. Španija danas broji ukupno više od 136.600 zaraženih i 13.341 preminulih, a u Italiji je više od 132.000 zaraženih i više od 16.500 preminulih. "Takav raspad sistema je užasan! Ovdje za sada, držimo situaciju pod kontrolom, ali svi rade 150 posto. Dvoje naših liječnika i sami su završili na intenzivnoj njezi, pa moram priznati da mi nije svejedno. Situacija je jako napeta. Dobivamo nove upute nekoliko puta na dan i reorganiziramo način rada do temelja. Stvaramo nove krevete ni iz čega, sve podređujemo oboljelima od korona virusa, imamo dodatna dežurstva, ukinuli su nam slobodne dane kao i dane za istraživačke radove koje u našoj bolnici imamo.
Ne smijemo napuštati grad i moramo biti dostupni u svako doba dana i noći", opisuje kako izgleda posao liječnika danas u Švedskoj.

Svi koji još misle da je korona 'gripica' i da mediji prenapuhavaju stvari, takav stav pobija liječnik koji je na prvoj liniji borbe s koronom. Pojasnio je u čemu je najveći problem:

"Naravno da postoje puno opasniji virusi i bakterije, no korona je nepredvidiv virus i teško ga se kontrolira. Potpuno je nepredvidljivo u kojem smjeru će ići bolest. Svjedočio sam slučajevima gdje smo pacijente namjeravali otpustiti kući pa su u roku od nekoliko sati završili na respiratoru. Meni kao liječniku je jako neugodno da ne znam što će biti s pacijentom, ne možete im zaista ništa konkretno reći. Ako ste mlađi od 40 godina i potpuno zdravi, u velikoj većini slučajeva sve bude u redu i prođe s blagim simptomima, ali za ostale pacijente zaista ne možemo znati kako će se stvari odvijati. To je frustrirajuće i za nas liječnike te nam izaziva veliki stres. Jako je nepredvidljiva bolest"; rekao je.

Pitali smo ga kakva u Švedskoj imaju saznanja po pitanju cjepiva s obzirom na to da je ravnateljica zagrebačke bolnice Alemka Markotić rekla da su Amerikanci na dobrom tragu. "Cjepivo nas neće sada spasiti. Za to treba vremena. Mislim da je u većini europskih država koronavirus tek na početku svoje misije. Ovo se neće smiriti za par dana. Ovo je maraton", dodao je.

Objasnio je i kako gleda na takozvani švedski model pristupa pandemiji s obzirom na to da godinama živi u njihovom glavnom gradi, a da je većinu života proveo u Zagrebu.

"Šveđani su jako disciplinirani ljudi. Njima se ne treba ništa dva puta reći. Svjesni su situacije pa ne putuju javnim prijevozom, u trgovinama drže propisani razmak, rade od kuće koliko god je to moguće. I ovdje se život promijenio. Nema više kina, kazališta, skijališta su zatvorena, nema utakmica, okupljanja... Koliko je naš model dobar model samo će vrijeme pokazati. Osobno smatram da je najvažnije izolirati rizične skupine, a to je puno ljudi", rekao je.

U Stockholmu je, gdje i sam živi, najgora situacija. Vlasti apeliraju da ljudi ne napuštaju stanove i time žele spriječiti širenje virusa po drugim gradovima. "Mislim da bi trebali zatvoriti grad pa da nitko ne može napustiti iako, poznavajući Šveđane, mislim da će se ljudi pridržavati i ostati u gradu. Ovdje je mentalitet ljudi dosta poseban. Jednostavno ljudi vjeruju nadležnim organima pa ih i slušaju", rekao je.

Pitali su ga kakve su ondje procjene, do kad će sve ovo trajati.

"Nekako se nadamo da će popuštati s krajem petog mjeseca i početkom juna. Najgora je pomisao na jesen jer nitko ne zna što će tada biti", dodao je.

Jedno od glavnih pitanja današnjice jest testiranje na virus. Evo što kaže kako to kod njih ide.

"Ne testiramo nikoga tko nema simptoma. Barem je tako bilo do sada, no najave su da ćemo testirati puno više. I nas liječnike kao i ostalo medicinsko osoblje testiraju samo ako imamo simptome ili ako se sumnja da smo se zarazili od pacijenata", pojasnio je za 24sata.hr.

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.