9.6.2023. 22:15
3
Afroamerikanka ne pamti Balkan po dobrom: Diraju me kao da sam životinja
FOTO: Screenshot
Kakva iskustva mogu doživjeti crnkinja ili crnac ako posjete balkanske zemlje? Ne baš pozitivna ako je vjerovati priči koju je na društvenim mrežama podijelila tiktokerica Lena @sowonthego, koja je nedavno posjetila Srbiju, a trenutno se nalazi u Bosni i Hercegovini.

Ova influenserica, koja svoje doživljaje sa solo putovanja diljem svijeta objavljuje na TikToku i prati je više od 83 hiljade ljudi, u nedavnom je videozapisu otkrila da se već dvije sedmice nalazi na Balkanu. Kaže da joj je teško i da ju je ovo putovanje dosad emocionalno najviše iscrpilo.

"Boraviti ovdje je teško. Znala sam da će biti donekle izazovno, ali nisam očekivala da ću biti ovoliko umorna. Pokušavam biti empatična i trudim se razumjeti da ljudi ovdje možda nisu nikad upoznali crnca ili crnkinju, ali umorna sam da stalno bulje u mene. Diraju me, diraju mi kožu, diraju me po glavi kao da sam životinja. Pustite me na miru", poručila je, prenosi Index.hr.

Tvrdi kako ljudi usporavaju automobile kad je vide, stalno joj nešto dobacuju ili viču na nju i nazivaju je N-riječju. "Ne samo lokalci, ljudi iz hostela u kojem boravim također me živciraju ponekad. Vidi se da neki od njih nikad nisu imali interakciju s crnkinjom", opisala je.

"Pitaju me: ‘Odakle si?‘, a kada im odgovorim da sam iz SAD-a, pitaju me odakle sam ‘stvarno‘. Možete li mi jebeno vjerovati kad vam to kažem? Možda nije zlonamjerno, ali iscrpljujuće je da stalno moram ovo prolaziti i dokazivati da mogu biti crnkinja koja je iz Amerike", dodala je.

Kaže da joj neki ipak vjeruju da je iz SAD-a, ali je zbog toga ispituju o rasizmu, a ističe kako ona ne želi na odmoru razmišljati o rasističkim iskustvima kroz koje je prolazila. "Mogu li samo postojati kao crnkinja a da me nitko ne uznemirava?" upitala je.

Posebno joj smeta kada je, kako tvrdi, ispituju o N-riječi i zatim je izgovaraju. "Znaš da se ta riječ ne smije govoriti, zašto me uopće pitaš o njoj i glumiš kao da je to neka kul riječ s kojom se možeš sprdati sa svojim prijateljima i govoriti je ispred mene?" istaknula je.

Zahvalna je, kaže, na putovanju i svemu što je vidjela, ali ponavlja da je umorna i emocionalno iscrpljena jer, kako kaže, ne može uživati. "Nikad se prije nisam ovako osjećala. Nadam se da će biti bolje idućih pet tjedana koliko sam tu. Previše je", zaključila je.

"Postoji mnogo drugih prekrasnih destinacija. Trauma nije vrijedna toga", "Žao mi je. Ne moraš tu ostati, čuvaj svoj mir", "Te države ne treba ni posjećivati", "Neprihvatljivo", samo su neki od komentara korisnika ispod videa koji je prikupio više od 215 tisuća pregleda na TikToku.

(Erna H.) 

3
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.