7.7.2023. 11:25
0
Tuzlak (89) najstariji padobranac u Evropi: Skočio 1480 puta, planira nastaviti
FOTO: N1
Ibrahim Kalesić iz Tuzle najstariji je padobranac u Evropi. Ima 89 godina i iz padobrana je prvi put skočio prije više od 70 godina. Do sada, je skočio više od 1480 puta i planira nastaviti skakati narednih 10 godina. Zašto ne pragu desete decenije i dalje voli adrenalinske skokove, šta ga motiviše da bude aktivan govorio je za Novi dan.

Kalesić koji drži dva jugoslovenska rekorda kaže da mu godine predstavljaju jako puno.

“Ovo što radim, ne radim radi sebe, ja hoću da aktiviram ponovo padobranstvo u Tuzli“, kaže on, prenosi N1.

Tuzlanski aeroklub je bio među prvima u Jugoslaviji. Ističe da su “prije rata” imali i avion za skakanje i padobrane, a danas ni jedno ni drugo kako bi adekvatno djelovali. Klub se bori sa finansijama, a vodeći problem je nedostatak novca za obučavanje mlađih polaznika za padobranstvo.

Ipak, iako kod nas niko ne mari za ovaj sport, u Beograd ide na takmičenje svake godine i bilježi značajne rezultate. Iz Vazduhoplovnog saveza Jugoslavije, ove godine, kupili su mu padobran od 8.000 eura za upotrebu bez ikakvih naknada. “Ja sam iz Bosne i oni su to za mene uradili”, zahvalio im se Kalesić ovog jutra.

Kako je sve počelo?
Kalesić je svoj prvi skok napravio u Tuzli 1951. godine, a 12. jula ide u Prijedor na međunarodno takmičenje gdje će se natjecati. Nakon ovih svih godina, ne planira odustati od svoje strasti.

U Evropi je jedini koji se sa ovoliko godina i dalje bavi ovim sportom, a kaže da u svijetu postoji još samo jedna žena koja je godinu starija od njega u ovoj disciplini.

Za ovakvu vrstu sporta, naglašava da morate biti zdravi. Tokom pada se dešavaju nagle promjene pritiska zraka, a brzina propadanja je 50 metara u sekundi pri slobodnom padu. “Mora se biti izuzetno zdrav“, kaže naš gost ovog jutra.

Recept za vitalnost
Kalesić ističe da ima poseban recept za zdravlje: “imam jednu veliku sreću, da vam kažem, moja žena je profesionalna kuharica i ona vodi računa o mojoj ishrani i načinu prehrane i to je njen veliki doprinos”.

Dva jajeta sa špinatom i čaša vrućeg mlijeka je kaže njegov omiljeni doručak, a za zglobove jede dvije smokve sa suhim šljivama.

“Tako se meni ljudi čude kako mogu tako sa koljenima i zglobovima”, kroz smijeh je rekao naš gost. Njegova dijeta je puna voća i povrća, a prije spavanja je obavezna jabuka.

Zahvalnost za svoju vitalnost i izdržljivost u 81. godini kaže da duguje dobroj ishrani i redovnoj tjelovježbi. Ipak dodaje, da postoji još jedna stvar koja ga održava pokretnim.

Ujutro oko 7 sati kada ustaje, prvo vježba pola sata i na taj način održava kondiciju, prenosi N1.

Druga stvar koju naglašava jeste spavanje koje je jedno od najvažnijih stvari u receptu njegovog održavanja.

“Ja spavam kao beba, nema noćnih mora. Mora vam biti čista savjest, da niste nikoga uvrijedili, ni na žao učinili. Onda možete mirno da spavate“, rekao je Kalesić.

Više adrenalinskih aktivnosti
Kalesić aktivno leti paraglajderom i to je još jedna aktivnost kojom se bavi.

“Puno je drugačije od padobranstva, jeftinije je i jako je interesantan paraglajder. Sam ideš na brda pa se zaletiš i letiš na taj način”, rekao je on.

Iskoristio je ovu priliku da uputi apel vlastima u Tuzli da uzmu jedan padobran za njegove učenike. Uvijek je vodio učenike na izlete, kampovanje i kaže da nikada nisu bile problem pare. Osim sada. Više od 50 kandidata se javilo da ih podučava padobranstvu. Navršilo se šest godina kako traži osnovne uvjete za ovaj ekstremni sport. Međutim, ističe da su ljudi danas prilično nezainteresovani za život, što ga razočarava.

“Ja sam se razočarao u ljude. Ljudi su tako pokvareni i problem je u ljudima. Nemaju razumijevanja”, zaključio je on.


(Elmedina H.)

0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.