12.11.2024. 21:05
Nakon pune 23 godine otvoren je stečajni postupak Hercegovačke banke u Mostaru, piše BHRT.
Hercegovačka banka je uz pomoć oružanih snaga međunarodne zajednice, prisilno zatvorena 6. aprila 2001. godine i zabilježna kao jedan od najkontroverznijih slučajeva međunarodne vojne intervencije u domaće finansijske institucije u BiH.
Akciju su vodili Ured visokog predstavnika i SFOR, uz objašnjenje da banka predstavlja opasnost za stabilnost finansijskog sektora i nacionalnu sigurnost BiH. Tadašnji visoki predstavnik Wolfgang Petritsch za privremenu upraviteljicu banke imenovao je Tobi Robinson.
Agencija za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine, na prijedlog likvidatora banke, podnijela je 24. septembra 2024. godine zahtjev za otvaranje stečajnog postupka Hercegovačke banke u Mostaru.
Općinski sud u Mostaru 19. oktobra 2024. godine otvara stečajni postupak banke, nakon pune 23 godine od gašenja.
- Stečajni postupak Agencija za bankarstvo je pokrenula nakon pokušaja likvidacije Hercegovačke banke d.d. Mostar jer je dana 24. januara 2024. godine Agencija zaprimila prijedlog likvidatora Banke na osnovu kojeg je Agencija za bankarstvo FBiH dana 16. februara 2024. godine donijela odluku o podnošenju prijedloga za otvaranje stečajnog postupka nad društvom Hercegovačke banke d.d. Mostar pred Općinskim sudom u Mostaru.
Kao razlog za otvaranje stečaja Agencija je navela da se radi o nastupanju platežne nesposobnosti za izmirenje obaveza banke, jer se aktiva i obaveze banke ne mogu likvidirati u razumnom roku uprkos svim poduzetim aktivnostima - navodi Općinski sud Mostar.
Sud je za stečajnu upraviteljicu Hercegovačke banke imenovao Maju Sučac, te pozvao povjerioce da prijave svoja potraživanja u roku od 30 dana. Navode kako je već zaprimljeno oko 50 prijava potraživanja, te da svakodnevno pristižu i nove prijave.
- Radi se o vrijednosti iz bilansnih knjiga banke, vrijednost imovine banke iznose 38,1 miliona maraka, dok potraživanja banke iznose 73,6 miliona KM. Svi dioničari banke mogu u skladu sa stečajnim postupkom prijaviti svoja potraživanja, kao svi drugi povjerioci. Važno je naglasiti da je stečajni rok produžen, 30 dana od 24. oktobra - rekao je Boris Medak, pomoćnik direktora za pravnu podršku i licenciranje Federalne agencije za bankarstvo.
U međuvremenu, suvlasnici Hercegovačke banke tužili su i državu BiH i Agenciju za bankarstvo FBiH zbog gašenja Hercegovačke banke, budući da zbog zaštite od progona za Hercegovačku banku nisu mogli teretiti bivšeg visokog predstavnika, Wolfganga Petritscha ni upraviteljicu banke, Tobi Robinson.
- Ti postupci još nisu ni krenuli, tako da nemamo ni neke informacije u kojem smjeru će ići. Međutim kad govorimo sa aspekta Agencije, Agencija je u skladu sa svojim ovlaštenjima i ingerencijama koje je imala učinila sve u cilju zaštite deponeneta i zaštite same banke - rekao je Medak.
Pomjeren je i rok za ispitno ročište, koje će biti održano 27. februara 2025. godine, dok će prva skupština povjerilaca Hercegovačke banke biti 28. februara.
BHRT je kontaktirao i advokata suvlasnika Hercegovačke banke, ali nije htio pred kamere.