8.9.2023. 17:55
3
Hoće li porodica Isak skupo koštati "Trojku" na idućim izborima: Konačni cilj nije KPZ Zenica, Ramo Isak cilja na Ministarstvo sigurnosti ZDK i postoje ozbiljne indicije za to
Obračun predsjednika RS-a Milorada Dodika sa visokim predstavnikom Christianom Schmidtom iz dana u dan poprima nove dimenzije.

Najnovija "stavka" obračuna je prijetnja Dodika da će uhapsiti Schmidta ukoliko zakorači u manji bh. entitet, te da je policiji iz tog entiteta dao instrukcije.

Geopolitički ekspert Jahja Muhasilović u razgovoru za Source.ba portal navodi da je trenutno na snazi igrokaz jer ne svjedočimo prvi put ovakvom prepucavanju međunarodne zajednice (MZ) i Dodika.

"Prethodnih godina kada se to dešavalo Dodik je svaki put izlazio iz krize još jači i mi smo, logično, došli do zaključka da očito međunarodna zajednica nema pristup prema Dodiku za koji bi se mi nadali da ima već da, a vjerujem da su dovoljno pametni ljudi u međunarodnoj zajednici koji sjede, na neki način od njega ove mini krize prave heroja i napravili su ga najvećim političarem u Bosni i Hercegovini. Naravno, on će pokušati kroz ovo više stvari. Prvo, a što stalno i radi, povećati popularnost u manjem bh. entitetu svojim populizmom, a druga stvar, on diže cijenu onoga što on traži od međunarodne zajednice a to je prvenstveno državna imovina, jer može se desiti da MZ njemu ne udovolji u smislu da se državna imovina ne prebaci na entitet, već na opštine i to postoji kao opcija, što njemu nikako ne bi odgovaralo. Dakle, on će stvarajući ove male mini krize u suštini, kao što je i do sada radio, natjerati MZ da udovolji njegovim potezima", kazao je Muhasilović.

O najavi hapšenja visokog predstavnika kaže da bi bilo preriskantno da Dodik takvo nešto uradi.

"A naravno, ne bi ni mogao s obzirom na kapacitete njegove policije a MZ je mnogo ozbiljnija od entiteta RS, tako da bi to bilo malo riskantno. On definitivno nema namjeru, barem koliko mi možemo da procjenimo, da uhapsi Schmidta već na jedan način dizanje cijene odnosno dizanje tenzija kako bi njemu Schmidt udovoljio. Ja lično mislim, poučen iskustvom iz prethodnih godina i prethodnih kriza, da na neki način, sve politike MZ prema Dodiku su prvenstveno njemu odgovarale. Tako da, vidim da nisam sam u toj analizi i da sve više ljudi u to vjeruje, da Dodik sprovodi ono što je MZ zacrtala za Bosnu i Hercegovinu a to je slabljenje državnog nivoa. Tako da, može se vrlo lako desiti da Dodik 'isposluje' ovo što traži od MZ. Što više se odugovlači njegovo hapšenje i procesuiranje, on je u boljoj poziciji i vidimo da stalno pravi krize kako bi postigao svoje ciljeve", rekao je Muhasilović.

Jučer je veliko nezadovoljstvo javnosti izazvalo imenovanje sina federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka na direktorsku poziciju u KPZ Zenica.

Nije prvi put da se skandali vežu za ime Rame Isaka s obzirom da je javnost "kivna" i njemu i "Trojci" vožnju helikopterom ministra i njegovog sina u Srebrenicu, inače federalnog zastupnika Arnela Isaka. 

S obzirom na pomenuto, pitali smo Muhasilovića da li će Ramo Isak kao politička ličnost i njegovi skandali uticati na rezultat "Trojke" na idućim izborima. 

"Definitivno to jeste stvorilo nezadovoljstvo ogromnog dijela stanovništva, jer vidimo da ono za šta je 'Trojka' optuživala godinama tadašnju poziciju SDA-DF, jedna od bitnijih stavki je uvijek bio nepotizam. Međutim, mi sada vidimo da 'Trojka' u tom smislu, ne samo da nije  bolja, već je ispala gora. Definitivno ovo sada jeste omča na vratu 'Trojke', međutim, Ramo Isak s obzirom na konstalaciju 'Trojke' gdje je to 'sklepano' nabrzaka evidentno uz pomoć MZ i on je svjestan da ima ogroman manevarski potez za ucjenjivanje 'Trojke'. On će naravno tražiti da se maksimalistički udovolji njegovim ciljevima, a ima ozbiljnih indicija da se njegov sin Rusmir Isak neće zaustaviti, odnosno da nije konačni cilj KPZ Zenica već da ciljaju na Ministarstvo sigurnosti Zeničko-dobojskog kantona. Tako da ćemo se sve više susretati sa ovakvim situacijama s obzirom na prirodu 'Trojke'", zaključio je Jahja Muhasilović u razgovoru za Source.

(Ajdin B.)

3
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.