10.7.2018. 12:59
7
Duraković pozvao reprezentativce Hrvatske da odaju počast žrtvama: Mi navijamo za njih, neka oni pokažu suosjećanje s nama koji ćemo kopati mrtve
U srijedu , 11. jula, na dan sjećanja na genocid u Srebrenici i obavljanje dženaze za 35 žrtva, biće odigrana utakmica polufinala Svjetskog prvenstva u Rusiji između Hrvatske i Engleske.

Tim povodom je Ćamil Duraković,  bivši načelnik Općine Srebrenica, pozvao reprezentaciju Hrvatske da sutrašnju utakmicu igra sa crnim trakama.

"Naš Srebreničanin i TV voditelj Fikret Hodžić je na Instagramu pozvao nogometaše Hrvatske da to učine i vidio sam da to ljudi prenose. Meni se to dopalo kao ideja, pa sam u međuvremenu, dok sam davao intervju za Večernji list, to spomenuo. Rekao sam da mi kao Bosanci imamo dušu i otvorenost prema našim susjedima, koji dobro igraju na Svjetskom prvenstvu, a i sama njihova predsjednica Kolinda ima odnos s majka Srebrenice, pa da onda na neki način Hrvatska kao država, kroz svoju reprezentaciju na prvenstvu, pokaže suosjećanje s nama koji ćemo kopati žrtve genocida. Mislim da bi to bio jedan dobar gest, u svrhu relaksiranja odnosa i dobrog slaganja dviju država",
kaže za Source Ćamil Duraković.

Bivši načelnik Srebrenice ovom prilikom nam je ispričao i kako se osjeća svake godine tokom obilježavnja godišnjice genocida, te koga iz svoje porodice ove godine kopa u Potočarima.

"Ove godine kopamo brata moje majke, odnosno daidžu Azima Mujića. Mi imamo tu neku opštu bol prema svim žrtvama, a kada se kopa neko vaš bliži onda je ta bol posebna emocija. Od jučerašnjeg samog stizanja broja 20., tabuta mog daidže, probudi se tuga. Tu je moja majka, tu su moje daidžinice, teško je. Ja ću ga sutra kao jedini muškarac u familiji spustiti u kabur. Naravnio da smo tužni, ali s druge strane smo i sretni jer je našao svoj smiraj u Potočarima. Ovo je jako složen mentalni proces, stalno buđenje tuge"
, kaže Duraković.

Na kraju nam je kazao i kako teku pripreme u Potočarima, organiziranje obilježvanja genocida u Srebrenici, i da li ima tenzija u ovom gradu uoči 11.jula.

"Za sad sve aktivnosti oko obilježavanja godišnjice genocida protiču dobro. Maratonci pristižu polako. Dakle, manji broj učesnika Mrša mira. Manji je broj žrtava nego ikad do sad, tako da će sigurno biti i manje ljudi na dženazi. Ali to nije ni važno, važno je da se oda počast žrtvama. Postoje uvijek ove manje političke turbulencije, ne primjer sadašnji načelnik Općine Srebrenica svojim statusima minimizira genocid. Prije dva dana je napisao da je RS država čiji su temelj natopili krvlju borci RS-a. Naravno da to probudi neke političke tenzije, ali kada sve prođe nama je ovdje živjeti zajedno. Najvažnije je da to sve protekne u miru, a i to ćemo prebroditi nekako", navodi Duraković za Source.



Odbornici Skupštine Općine Srebrenica danas su u sali Kulturnog centra u Srebrenici održali komemorativnu sjednicu posvećenu nevinim žrtvama svih nacionalnosti u ovoj općini. Sjednicu su sazvali predsjednik Skupštine Općine Srebrenica Alija Tabaković i načelnik Općine Mladen Grujičić koji su poslali poruku mira i suživota. 

"Želimo poručiti da je Srebrenica mjesto u kojem se može živjeti i da ima suživota. Srbi i Bošnjaci su smogli snage da zajedno odaju počast žrtvama svih nacionalnosti i vjerujem da imamo snage da zajedno gradimo budućnost za našu djecu. Ne treba zaboraviti šta se dogodilo, ali trebamo naučiti praštati", kazao je Grujičić.

(Alen Avdić)

7
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.