Sanin Ramezić: "2024. godina bila je jedna od najuspješnijih, ali i najizazovnijih godina za Međunarodni aerodrom Sarajevo"
Nakon što je Nadzorni odbor na 10. sjednici održanoj 5. decembra 2024. godine, razriješio tadašnju Upravu Međunarodnog aerodroma Sarajevo, uz saglasnosti Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na čelo nove imenovan je Sanin Ramezić (NIP). Nakon mjesec dana obnašanja funkcije, gospodin Ramezić govorio je za Source.ba.
Kakvo ste stanje zatekli prilikom preuzimanja dužnosti?
"Preuzeo sam dužnost u decembru 2024. godine, što znači da sam na ovoj poziciji tek nešto više od mjesec dana. Tokom ovog kratkog perioda fokusirao sam se na detaljno upoznavanje s operativnim procesima, izazovima i strateškim ciljevima Međunarodnog aerodroma Sarajevo. Zahvaljujući predanom i stručnom timu, zatekao sam stabilno i dobro organizirano stanje koje pruža čvrste temelje za daljnji razvoj. Kako bismo bili još uspješniji u tekućoj godini, naš fokus će biti na nekoliko ključnih elemenata. Planiramo proširiti mrežu destinacija, dodatno intenzivirati saradnju s postojećim aviokompanijama, te privući nove partnere kako bismo obogatili ponudu letova iz Sarajeva i unaprijedili povezanost sa svijetom, uz kontinuiranu podršku svih nivoa vlasti, koju smo većimali i do sada.
Moram spomenuti i da je naš cilj da Međunarodni aerodrom Sarajevo postane prepoznat kao stabilan i poželjan poslodavac, stoga u narednom periodu planiramo posebnu pažnju posvetiti ulaganju u naš stručni kadar. Kako bismo osigurali kontinuitet uspjeha i spremno dočekali predstojeću sezonu, u toku su pripreme za edukaciju novih radnika.
Planiramo da novu sezonu dočekamo s potpuno osposobljenim i stručnim timom spremnim da odgovori na sve zahtjeve aviokompanija i putnika. Istovremeno, kontinuirano radimo na stručnom usavršavanju postojećeg kadra kroz specijalizirane obuke i programe usavršavanja.
Ova ulaganja u ljudske resurse ključna su za ostvarenje našeg cilja – da u narednom periodu postignemo još bolje rezultate i našim korisnicima pružimo samo najbolju uslugu u svim segmentima poslovanaj", naglasio je Ramezić.
Međunarodni aerodrom Sarajevo ostvario je novi rekord u 2024. godini, opsluživši čak 1.821.762 putnika, što predstavlja rast od čak 34 posto u odnosu na 2023. godinu. Osim toga, zabilježen je i rekordni broj aviooperacija - ukupno 16.836, što je 21 % više nego prethodne godine što govori da radite dobar posao. Šta je doprinijelo tome?
"Ovaj rast broja putnika, odnosno prometa na Aerodormu Sarajevo, rezultat je strateškog planiranja, uspješnih saradnji i izuzetnog angažmana svih zaposlenih. Prvo, uspjeli smo značajno proširiti saradnju sa renomiranim svjetskim i evropskim aviokompanijama, čime smo obogatili mrežu letova iz Sarajeva. Otvaranje direktnih linija prema strateškim destinacijama kao što su London, Brisel, Milano, Geteborg, Oslo, Varšava i druge, privuklo je veliki broj putnika, kako iz Bosne i Hercegovine, tako i iz Europe i cijelog svijeta.
Pored toga, 2024. godina bila je jedna od najuspješnijih, ali i najizazovnijih godina za Međunarodni aerodrom Sarajevo. Naše osoblje, uz maksimalan angažman i profesionalizam, uspješno je odgovorilo na sve zahtjeve aviokompanija, ispunjavajući visoke standarde avioindustrije. Takođe, podrška Vlade Kantona Sarajevo, Turističke zajednice KS, Ministarstva Privrede KS, Ministarstva prometa i komunikacija FBiH, kao i drugih partnera, bila je ključna za stvaranje pozitivnog poslovnog ambijenta i postizanje ovih izvanrednih rezultata", istakao je Ramezić.
Aviokompanija Ryanair najavila je danas uvođenje pet novih direktnih letova s Međunarodnog aerodroma Sarajevo od aprila ove godine. Komercijalni direktor kompanije Jason McGuinness izjavio je na konferenciji za medije u Sarajevu da su nove destinacije Pariz, Karlsruhe, Dusseldorf, Girona i Stockholm. Da li uskoro možemo očekivati još neke suradnje i novitete kada su u pitanju linije?
"Danas smo predstavili saradnju sa Ryanairom, što predstavlja važan korak u daljnjem proširenju mreže letova iz Sarajeva. Međunarodni aerodrom Sarajevo kontinuirano radi na proširenju svojih destinacija i uvođenju novih linija, te se redovno vode pregovori s aviokompanijama kako bismo obogatili ponudu za putnike. Cilj nam je privući nove avioprijevoznike kako bismo dodatno proširili letove i omogućili putnicima još širi izbor destinacija. Također, važna tema koja se nameće u kontekstu razvoja aerodromskog saobraćaja su aerodromske takse. Njihov uticaj na poslovni ambijent i dolazak aviokompanija poput Ryanair-a izuzetno je značajan. Naime, zakonska regulativa koja trenutno obuhvata aerodromske takse stavlja kompanije poput Ryanair-a u situaciju gdje ne mogu planirati svoje poslovanje i ostvariti potrebne investicije. Uklanjanje taksi, stoga, postaje ključan faktor ne samo za privlačenje avioprijevoznika, već i za opći ekonomski razvoj naše zemlje.
Država svojim zakonima i regulativom mora osigurati povoljne uslove za razvoj civilnog zrakoplovstva, jer on direktno doprinosi jačanju ekonomije i boljoj povezanosti BiH s ostatkom svijeta. Upravo zbog toga, podrška svih nivoa vlasti, a posebno na državnom nivou, izuzetno je važna. Ryanair je na današnjoj konferenciji jasno ukazao da je ukidanje taksi ključno za njihove buduće planove, najavivši otvaranje svoje avio baze u Sarajevu 2026. godine, pod uvjetom da aerodromske takse nisu primjenjene na aerodromima BiH.
Podrška vlasti je ključna kako bismo nastavili s razvojem aviosaobraćaja i privukli nove partnere, što će dodatno jačati povezanost BiH s međunarodnim tržištem. Njeno izostajanje može negativno uticati na privlačenje investicija i daljnji razvoj avio linija iz Sarajev", zaključio je Ramezić.
Novinar: Amer Ahmić