Ni večerašnja proslava 9. januara nije učinila RS starijom od Dejtona, a neće ni buduće
Godinama nakon što je Ustavni sud BiH potvrdio da je 9. januar, kao dan Rs neustavan, vlasti ovog entiteta nastavile su ga obilježavati s još više žara, s još većim paradama, sa više prisutnih zvaničnika Srbije i s još više besmislenijih govora, piše Istraga.ba.
Večerašnje pompezno obilježavanje nije sakrilo činjenicu da je Ustavni sud BiH potvrdio da bosanskohercegovački entitet Republika srpska nema kontinuitet sa paradržavom Republikom srpskom formiranom 9. januara 1992. godine.
Upravo je i jedini smisao određivanja 9. januara za dan Rs bio dokazati kontinuitet, a što je i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović jasno kazala 2019. godine.
- Ovdje je cilj jasan, oni žele da pokažu da Republika srpska nije postojala prije Dejtona. Historijska činjenica je da je Republika srpska nastala prije rata i prije Dejtona.
Rs je u Dejtonu verifikovana važnim međunarodnim ugovorom koji nas u krajnjem slučaju drži zajedno na okupu u BiH - izjavila je tada Cvijanović.
Neustavno obilježavanje neće promijeniti stvarnost. Koliko je to važno vlastima u Rs govori i prošlogodišnja izjava SNSD-ovog delegata u Domu naroda Parlamenta BiH Radovana Kovačevića, data kao odgovor na saopštenje PIC-a da eniteti nisu države i da postoje isključivo po osnovu Ustava BiH i da nemaju vlastiti suverenitet.
- Rs je potpisala sve anekse Dejtonskog sporazuma, uključujući i Aneks 4, Ustav BiH, i Aneks 10, koji definiše imenovanje, nadležnosti i prava visokog predstavnika.
U skladu s tim aneksom, visoki predstavnik u BiH trenutno ne postoji. Ni u jednom aneksu ili bilo gdje, nismo naišli na postojanje PIC-a - rekao je Kovačević.
Kovačević je upravu kada kaže da je Rs potpisala anekse, ali ne paradržava Republika srpska, već bosanskohercegovački entitet Republika srpska.
A potpisala ih je tek nakon što je potpisan Opći okvirni sporazum, koji su potpisale Republika Bosna i Hercegovina, Republika Hrvatska i Savezna Republika Jugoslavija, a ne Republika srpska.
Aneksi jesu sastavni dio sporazuma, ali nisu osnovni sporazum na osnovu kojeg su aneksi potpisani. Dakle, aneksi su jedno, a Opći okvirni sporazum drugo.
S tim u vezi, Rs je stekla status administrativne jedinice u Bosni i Hercegovini Općim okvirnim sporazumom, a tek nakon toga je mogla potpisati Anekse.
Odnosno, Republika Bosna i Hercegovina je prethodno dala saglasnost administrativnim jedinicama da se pojave u aneksima.
Samim tim, Bosna i Hercegovina ima kontinuitet potvrđen Općim okvirnim sporazumom za mir, što je potvrđeno i Ustavom BiH. A entitet Rs ga nema.
Narušavanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, iako za to optužuju sve druge, provode zvaničnici Rs obilježavanjem 9. januara.
Republika srpska ima izbor biti legalni entitet u Bosni i Hercegovini, što trenutno i jeste, ili rizikovati da izgubi vlastiti status, konstantnim pokušajem slabljenja Bosne i Hercegovine.
Mijenjati entitet za paradržavu je ogroman rizik.
(Istraga.ba, NAP)