23.7.2023. 17:41
0
Turisti o Sarajevu i Sarajlijama: "Ljudi su malo zbunjeni, ne žele reći zdravo. Ako ti neko kaže zdravo, pozdravi ga"
FOTO: Avaz
Zadovoljstvo je u gotovo svim turističkim zajednicama u državi zbog podatka da je preko pola miliona turista posjetilo Bosnu i Hercegovinu u prvih pet mjeseci ove godine .To je za 23 posto više u odnosu na isti period prošle godine. Nekako su ipak našli način da dođu do nas.

Na ulicama Sarajeva reporteri N1 sreli su turiste iz Turske, Njemačke, Francuske, Singapura, Saudijske Arabije itd, te su ih pitali zbog čega su došli, šta žele da vide, šta znaju o Bosni i Hercegovini i šta im se ovdje dopada. Iako volimo misliti za sebe kako smo kao narod topli i gostoprimljivi, prva primjedba na koju smo naišli odnosila se upravo na ljubaznost.

- Tek smo doputovali, i ljudi su malo zbunjeni. Ne žele reći zdravo, ali ja insistiram na pozdravu, na dobro jutro. Svi smo isti i svi smo povezani. Ako neko kaže zdravo, pozdravi ga! - kazala je turistkinja iz Turske.

U jednoj turističkoj agenciji naišli su na porodicu iz Malezije i Singapura, očarani su bosanskohercegovačkom prirodom, piše N1.

- Čuli smo o veoma lijepoj prirodi, o parkovima, jezerima, vodopadima, ljudima, željeli smo iskusiti sve to. Danas smo otišli na istorijski pješački obilazak i bilo je lijepo razumjeti kulturu istoka i zapada, vrlo inspirativno… - kazali su te su dodali:

- Obožavam vaše vodopade, predivni su. Juče sam bila na jednom, željela sam zaplivati u njemu, umila sam se samo i to je bilo tako osvježavajuće…

 Hidajeta Plavčić, uposlenica turističke putničke agencije u Sarajevu je kazala zbog čega turisti dolaze u Sarajevo.

- Ljudi često ovdje baš dolaze sa tim razlogom da nauče o proteklom ratu. Međutim, 30 godina poslije rata to je tema o kojoj treba razgovarati ali BiH ima i druge stvari zbog kojih ljudi dolaze – priroda i prirodne ljepote. Mi imamo turu food and craft, ljudi imaju priliku da nauče o starim zanatima i probaju gtradicionalnu hranu. To može biti jedan način n a koji se naša država može promovisati i može biti razlog zašto ljudi dolaze - objasnila je Plavčić.

 Pjesma koju bi Bosna i Hercegovina posvetila strancima mogla bi biti ona Arsenova “Ono sve što znaš o meni, to je stvarno tako malo…” Ono što znaju o nama uglavnom je rat i definitivno bi trebalo raditi više na promociji svih onih ljepota i bogatstava kojih ova zemlja ima u izobilju.

(Ajdin B.)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.