17.12.2023. 12:26
0
Zašto sve više radnika u Bosni i Hercegovini napušta javni sektor i odlazi u privatni
U Bosni i Hercegovini trinaesta plata nepoznanica je većini radnika. Značajnom dijelu nepoznanica je i plata dovoljna za minimalni životni standard. Male plate nerijetko su razlog zbog kojeg se pakuju koferi.

Pojedini napuštaju čak i “sigurne poslove” i odlaze u inostranstvo. Idealna prilika mnogima više nije ni posao u javnom sektoru, te radije biraju strane kompanije ili pokretanje privatnog biznisa.

Počinje li i javni sektor u Bosni i Hercegovini dijeliti sudbinu realnog, kada je riječ o nedostatku radne snage?

Prije dvije godine Vladimir Milićević iz Bijeljine dao je otkaz u javnom sektoru i okrenuo se privatnom poslu. Kako kaže, odluka koju je donio pokazala se ispravnom iz više razloga.

– Ja sam počeo da razmišljam da u ovom današnjem, savremenom vremenu ne postoji više siguran posao, tako da i posao koji vi radite u javnom sektoru nije toliko siguran. I ona druga stvar, vi od te plate ne možete nešto ozbiljnije planirati, to je prebacivanje od danas do sutra – kaže Milićević za BHRT.

Shodno jednom istraživanju, država više nije omiljeni poslodavac. Naime, polovina ispitanika kao  najpoželjnijeg poslodavca odabrala je stranu kompaniju u privatnom vlasništvu. Za  poznavaoce prilika ovo nije iznenađenje.

– Vidimo da čak i oni koji imaju poslove u javnom sektoru ili stabilnija primanja, odlučuju se da odlaze. Mislim da su najčešće grupe ljudi koje napuštaju javni sektor ili našu zemlju oni koji rade u IT industriji ili vozači koji u zapadnoj Evropi mogu zaraditi mnogo više novca nego što je to ovdje slučaj – kaže Mirjana Ćuskić iz Helsinškog odbora za ljudska prava.

Nisu iznenađeni ni sami zaposleni u javnoj upravi. Kako kažu, takvoj situaciji doprinijelo je više faktora.

– Mi imamo neuređen sistem plata u javnoj upravi. Sve izraženiji pritisak na službenike i namještenike u jedinicama lokalne samouprave od strane njihovih nadređenih političkih šefova i to je jedan od razloga zbog čega se ljudi sve više odlučuju za posao realnom sektoru, u kompanijama koje ostvaruju značajnu dobit  -ističe Božo Marić, predsjednik Sindikata javne uprave RS.

Pored javnog sektora, u začaranom krugu hroničnog nedostatka radnika je i privatni sektor, jer radnici radije biraju rad za strance ili započinjanje sopstvenog biznisa od domaćih kompanija.

– Mi u ovom trenutnku na ponudi radne snage imamo 60.000 nezaposlenih, struktura je prilično loša u smislu starosti, zanimanja, stručne spreme, pokretljivosti na tržištu rada. U ovom trenutku mi iskazujemo povećane potrebe za angažmanom stranih lica – navodi Saša Aćić, predsjednik Udruge poslodavaca RS.

Čak 52 posto učesnika u istraživanju planira da promijeni posao u narednoj godini, a visina plate je najvažniji faktor za željeno radno mjesto.

(Ajdin B.)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.