23.6.2021. 16:21
1
"Draško pokušava da bude veći četnik od Milorada Dodika. Komentari Irme Baralije su potpuno malograđanski, glupi i gnusni"
Gotovo svi mediji u Bosni i Hercegovini prenijeli su jučer hrpu vijesti oko, kako su je neki nazvali, "historijske" posjete Benjamine Karić Banjaluci.

Naime, gradonačelnica Sarajeva, Benjamina Karić, jučer je posjetila Banjaluku i sastala se sa gradonačelnikom ovog grada, Draškom Stanivukovićem.

O tome smo danas razgovarali sa Vojinom Mijatovićem, potrepredsjednikom SDP-a i stranačkim kolegom Benjamine Karić, kao i čovjekom koji živi u Banjaluci.

"Jeste bila malo pretjerana priča oko tog konteksta historijski. Ono što je bitno je to da su gradonačenici dva najveća grada u BiH sjeli za jedan stol i da je počela saradnja. To su danas Benjamina Karić i Draško Stanivuković. Bitno je da su sjeli za stol i da je počela neka priča. To je definitivno dobra i pozitivna vijest za sve u BiH. Ono što je sada bitno je to da nakon ovih sastanaka krenu u konkretne projekte, a da to nisu samo simbolične stvari. Neophodno je približavanje ljudi iz Banjaluke i Sarajeva, da ne bude ovo kao sastanak dva grada iz dvije različite zemlje, a nažalost tako se činilo, već da razmišljamo na način da djeca iz Banjaluke idu na ekskurziju u Sarajevo ili obratno. Svi živimo u istoj zemlji i nema razloga da pravimo spektakl od jedne sasvim normalne stvari, koja, nažalost, nije bila normalna sve do jučer. Neka to od jučer počne da bude rutinska normalna stvar", kaže Vojin Mijatović danas za Source.ba portal.

Pretjerivanje i dramaturgija

Upitali smo ga ponovo da li je pretjerana i prenapuhana ova priča oko sastanka, posebno taj historijski kontekst, pa nam djeluje kao da su se predstavnici Palestine i Izraela susreli i srdačno sjeli za jedan stol.

"Nažalost, jeste ova priča prenaglašena, ali nisu zbog toga krivi ni Benjamina ni Draško. Nema razloga za takvom dramaturgijom. Ipak, mi živimo u duboko podijeljenoj zemlji i to je realnost. Trebate znati da nemali broj ljudi iz Banjaluke nikada nije posjetio Sarajevo i gledaju na to kao na nešto strašno, ili obrnuto. Političari u medijima se trude da naprave što veći jaz između Banjaluke i Sarajeva kao dva najveća grada u BiH. Bilo jeste dramaturgije, ali hajde da to pripišemo njihovim godinama i želji da se što bolje pokažu. Naravno da taj sastanak nije historijski i naravno da je i prije bilo sličnih sastanaka. Ipak, fina je ovo i simbolična priča. Ovdje su bitni građani Banjaluke i Sarajeva, a potpuno je nebitno da li su tu Benjamina ili Draško", istakao je Mijatović danas za naš portal.

Iako je bio veliki broj pozitivnih komentara na jučerašnji sastanak mladih gradonačelnika, Mijatovića smo upitali o stavovima Draška Stanivukovića oko genocida u Srebrenici, stavova oko četnika, četničke ikonografije i sl.

"Meni jučerašnji sastanak, naprimjer, ne bi počeo bez zastave BiH. Zastava je simbolika, ali ipak neki minimum. Draškovi stavovi su potpuno suprotni od mojih stavova. On je, ipak, dobio većinsku podršku građana Banjaluke i moramo da shvatimo da je to, nažalost, većinski stav građana Banjaluke. Ja sam neko ko vrlo često kritikuje njegove stavove, ali on je danas gradonačelnik Banjaluke, sve dok mu traje mandat. To ne može da bude kočnica razgovora sa drugim gradonačelnicima u BiH. Da to nije dobro i normalno, posebno kada je u pitanju čovjek sa toliko godina, nije, ali Bože moj, to su njegovi stavovi. Ja imam stav o njima - pogrešni su, katastrofalni su i ne donose dobro BiH, ali on se očigledno odlučio za populističku politiku koja kod većine Srba donosi glasove. Draško pokušava da bude veći četnik od Milorada Dodika i to je njegov put. Po meni je to put samospaljivanja, ali svako od nas bira svoj politički put. To jeste kamen spoticanja za suživot u BiH, ali valja sa svim tim živjeti i sa svim drugim glupostima", kaže Mijatović.

Potez i komentari Irme Baralije

Irma Baralija, potpredsjednica Naše stranke, našla se na udaru javnosti i korisnika društvenih mreža nakon komentara o jučerašnjoj posjetini Benjamine Karić Banjaluci.

"Malo mi nezgodno kad pogledam slike iz naše posjete", napisala je Baralija, a onda je u komentaru dodala:

"Jedna - slika sa vjenčanja, druga - nakon dvoje djece", napisala je Baralija pored fotografija Karić sa gradonačelnicima Banjaluke i Mostara.

Ovi njeni komentari su naišli na pregršt osuda na društvenim mrežama, a Baralija se kasnija pravdala da se samo šalila.

"Komentari Irme Baralije su potpuno malograđanski, glupi i gnusni. Sjećate se kada sam ja za njenu kolegicu iz Naše stranke, Sabinu Ćudić, rekao da politički krešti, sjećate se kako su se digli svi iz Naše stranke, to je antifeministički itd. Pitao sam Irmu i Peđu da li je ovo antifeministički? A pored toga što je antifeministički, ovo je gnusno i odvratno. Vidim da se Peđa Kojović izvinio javno SDP-u na Twitteru. Ne bih dalje o Irmi Baraliji i njenim izletima, nije joj prvi, ali malo je ružno kada muškarac ženi nešto slično kaže, a kamoli žena ženi", rekao je danas za Source.ba portal potpredsjednik SDP-a, Vojin Mijatović.

Novinar: Haris Ahbabović

1
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.