18.4.2020. 17:30
0
Merkel objasnila širenje koronavirusa: Čestitke stižu sa svih strana
Govor njemačke kancelarke Angele Merkel u kojem je u minut i po objasnila kako se koronavirus širi i koliko je opasno naglo ublažavanje restriktivnih mjera u kratkom vremenu, raspametio je svijet.

Prije svih Amerikance koji se protive politici Donalda Trumpa.

Nakon što je njen govor preveden na engleski, vojska ljudi se prihvatila društvenih mreža i izrazila ljubomoru.

– Evo kako to izgleda kada kompetentna osoba vodi jednu državu – osnova je razmišljanja.

Merkel inače ima diplomu i doktorat iz kvantne hemije, što je bez sumnje čini jednom od najkvalificiranijih čelnika neke države tokom ove pandemije. Njemačka je, iako jako pogođena virusom, uspjela započeti ravnanje krivulje, a ima i daleko nižu stopu smrtnosti od drugih zemalja.

U videu koji se brzo počeo širiti društvenim mrežama, Merkel je objasnila zašto ukidanje mjera zahtijeva oprez i opisala kako dolazi do eksponencijalnog rasta broja oboljelih. Objasnila je i koliko jedna zaražena osoba može zaraziti drugih te da to čini veliku razliku u tome kako će funkcionirati zdravstveni sistem.


Uprkos tome što je video u kojem Merkel to sve objašnjava na njemačkom jeziku, on se velikom brzinom proširio po društvenim mrežama, iz čega se vidi koliko ljudi cijene pametnu, obrazovanu osobu koja zna da govori, i kako je to velika suprotnost u odnosu na neke druge svjetske vođe. 

– To je političarka koja razumije osnovne brojke. Mnogi drugi će pokušati da održe govor o nečemu što ni ne razumiju.

– Užasnut sam kada političari objašnjavaju učinke eksponencijalnog rasta uzrocima i posljedicama. Ovo je tako osvježavajuće.

– Ne razumijem zašto ona ne kaže koliko je sjajna i kako će ovaj snimak dobiti visoke ocjene.

– Čudno, zar ne? Zbunjen sam. Ona koristi pune rečenice, a ja nisam na to naviknut.

– Ono kad ste odjednom ponosni na to što ste Nijemac i ne znate kako da se s time nosite. U poređenju sa mnogim drugim zemljama, ovo mi je najdraži odgovor na krizu. Nisam veliki ljubitelj Merkelove, ali sviđa mi se njen odgovor na ovu krizu – samo su neki od komentara na objašnjenje Angele Merkel, prenosi Avaz. 

S druge strane, vidjeti čelnika neke zemlje koji ne samo da razumije nauku nego je zna i objasniti, zaista je osvježavajuće. Baca to i ružno svjetlo na ono vodstvo koje očito ne razumije nauku i ne može da objasni čak ni osnovne pojmove jednostavnim i punim rečenicama.

– Bravo, kancelarko Merkel. Javite nam ako druge zemlje mogu da se dogovore da vas privremeno usvoje kao svog vođu – još je jedna od poruka pohvale njemačkoj kancelarki.



(Lejla Trle) 

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.