Pariški tužilac je zatražio petogodišnju zatvorsku kaznu i petogodišnju zabranu obavljanja javne funkcije za liderku krajnje desnice Marine Le Pen na suđenju u kojem su ona i još 24 osobe optužene za pronevjeru sredstava EU, prenosi britanski "The Guardian".
Suđenje, koje se održava gotovo deset godina nakon što su pokrenute prve istrage, prijeti da ugrozi napore njene stranke Nacionalno okupljanje (RN) da popravi svoj imidž prije predsjedničkih izbora 2027. godine, za koje mnogi vjeruju da bi ih mogla osvojiti.
U srijedu je pariški tužilac zatražio kaznu od 300.000 eura, pet godina zatvora i presudu o neprihvaćanju kandidature protiv Le Pen, sa privremenim izvršenjem – što znači da bi zabrana kandidovanja za javne funkcije stupila na snagu odmah.
Ako je sud proglasi krivom po optužbama uz ovo privremeno izvršenje, Le Pen neće moći da se kandiduje na izborima čak ni ako uloži žalbu na presudu.
Suđenje traje do 27. novembra, nakon čega će sudije otići na razmatranje svoje presude i razmotriti kaznu, uzimajući u obzir zahtjeve tužioca. Presuda će vjerovatno biti objavljena početkom 2025. godine.
Le Pen, RN stranka i još 24 osobe – zvaničnici stranke, zaposleni, bivši poslanici i parlamentarni asistenti – optuženi su da su koristili sredstva Evropskog parlamenta za plaćanje osoblja u Francuskoj koje je radilo za njihovu stranku, koja se tada zvala Nacionalni front.
RN, kao i druge krajnje desne stranke širom kontinenta, doživljava rast popularnosti nakon snažnog rezultata na evropskim izborima u junu.
- Zakon se primjenjuje na sve - rekao je tužilac Nikolas Bare (Nicolas Barret) sudu, dok je Le Pen sjedila u prvom redu klupa za optužene.
Zatražio je petogodišnju zatvorsku kaznu za Le Pen, tražeći da najmanje dvije godine budu “preinačene” u uslovnu kaznu, što znači da bi postojala mogućnost djelimičnog oslobađanja.
- Mislim da je želja tužilaca da oduzmu francuskom narodu mogućnost da glasa za koga želi - rekla je kasnije Le Pen.
Navodni sistem lažnih radnih mjesta, koji je prvi put prijavljen 2015. godine, obuhvata ugovore parlamentarnih asistenata između 2004. i 2016. godine. Tužioci kažu da su asistenti radili isključivo za stranku izvan parlamenta.
Obraćajući se na suđenju prošlog mjeseca, Le Pen je izjavila da je nevina. “Nemam apsolutno nikakav osjećaj da sam počinila ikakvu nepravilnost ili nezakonit čin”, rekla je.
Na pitanje prošlog mjeseca kako je tačno birala svoje parlamentarne asistente i koji su bili njihovi zadaci, Le Pen je davala opće odgovore ili je rekla da se ne sjeća.
Ukoliko bude osuđena, Le Pen će moći podnijeti žalbu.
Vlasti Evropskog parlamenta saopštile su da je parlament izgubio 3 miliona eura kroz ovaj sistem zapošljavanja. RN je vratio 1 milion eura, što, kako navode, nije priznanje krivice.
(Erna H.)