Tužilaštvo BiH je posljednjeg dana 2024. godine, tačnije 31. decembra, podiglo optužnicu protiv Elvisa Keljmendija i Ajlina Ahmića, koji su bili privođeni u akciji "Rez“, prenosi Dnevni Avaz.
Oni su optuženi za organizirani kriminal i trgovinu narkoticima, a Tužilaštvo BiH je poslalo optužnicu Sudu BiH na potvrđivanje.
Ranije je Tužilaštvo tvrdilo da su Keljmendi, Ahmić i tada uhapšeni Anel Sejfović u periodu između 2019. i 2022. godine na području BiH, Turske, Albanije, Crne Gore, Srbije, Hrvatske i još nekih zemalja EU vršili nabavku, kupovinu, držanje i prodaju opojnih droga, neovlaštenim međunarodnim prijevozom, prijenosom, proizvodnjom i prodajom opojnih droga kanabis, kokain, spid i heroin organizirali grupu za kriminal s ciljem kontinuiranog pribavljanja finansijske dobiti.
Oni su uhapšeni nakon što se razotkrilo da su koristili Sky aplikaciju čije je dešifriranje, kao i Anom aplikacije, odigralo veliku ulogu u otkrivanju kriminalnih grupa u BiH.
Prema novim podacima Tužilaštva Bosne i Hercegovine, u periodu od 2021. do 1. decembra 2024. podignuto je i potvrđeno deset Sky optužnica, protiv ukupno 68 osoba, uključujući tri pravna lica, prenosi Avaz.
Tim tužilaca zaduženih za Sky predmete su za te tri godine u saradnji s policijskim i sigurnosnim agencijama širom BiH proveli 30-ak akcija koje su rezultirale hapšenjem ili pritvorom 170 osumnjičenih. Riječ je o akcijama „Transporter“, „Diablo“, „Odin“, „Staza“, „Storage 1 i 2“, „Golub, „Golden“ i druge.
Zabilježene su i prve pravomoćne presude, te je 16 optuženih u tri slučaja sporazumno priznalo krivicu. Kazne su se kretale u rasponu od jedne do pet godina zatvora, a novčane sporedne izrečene su u ukupnom iznosu 54.000 KM. Zaplijenjena je i nezakonito stečena imovina ukupne vrijednosti 56.000 KM, piše Avaz.
Ukupno je izrečeno 28 godina i 10 mjeseci pravomoćnih kazni zatvora. Najviše njih priznalo je krivicu u predmetu „Staza“, čiji je vođa grupe Dragan Pejović Bosanac. Tako je ovo postao prvi slučaj s dokazima iz aplikacija Sky i Anom na zapadnom Balkanu u kojem je gotovo cijela organizirana grupa, njih 12, potpisala sporazume o priznanju, nakon čega su presude donesene protiv njih postale konačne i obavezujuće.
U toku je suđenje grupi Dalibora Railića, koji se tereti za ubistvo načelnika Sektora kriminalističke policije Prijedor Radenka Bašića.
Nedeljko Lubura, koji je u vrijeme izvršenja krivičnog djela bio visokopozicionirani inspektor MUP-a RS, sporazumno je kažnjen s tri godine zatvora, a Bojan Roguljić je dobio godinu zatvora novčanom kaznom u iznosu 10.000 KM. Igor Bušatlija Ledeni iz Travnika sporazmno je kažnjen na tri godine zatvora i sporednu novčanu kaznu u iznosu 15.000 KM.
Nekadašnji pripadnik Granične policije Vladan Kovačević, nakon sporazumnog priznanja u Sky predmetu “Staza”, osuđen je na kaznu zatvora od tri i po godine.
Među optuženima u Sky predmetima je i nekadašnji savjetnik u Ministarstvu sigurnosti BiH Bojan Cvijetić. U Tom predmetu optuženi su 21 osoba i tri kompanije. Suđenje u Sudu BiH je još u toku. Također je u toku suđenje Radovanu Damjanoviću i Milanu Matkoviću, te grupama čiji su prvooptuženi Saša Ratković i Satko Bibić i Dragan Gajić, prenosi Avaz.
U okviru Sky predmeta ukupno je zaplijenjeno: opojna droga marihuana u količini 1.670,7 kilograma, više od 90 vozila od kojih su neka procijenjena na više od 200.000 eura, pet skupocjenih satova vrijednosti 100.000 eura i dvije skupocjene mašine za izvođenje građevinskih radova.
Također je zamrznuta imovina više od 35 objekata (stanovi, kuće, zemljišta, garaže i poslovni prostori), a izvršena je zapljena gotovine i blokiranje računa u kriptovalutama u iznosu gotovo šest miliona KM.
Bjegunci Ognjen Orašanin Oras i Zlatan Ćuk, koji važi za osobu blisku kriminalnom “škaljarskom klanu”.
U aprilu prošle godinje izvedena je akcija “Black Tie 2”, kada su bile privedene 23 osobe zbog potencijalne povezanosti s Edinom Gačaninom, narkobosom iz Dubaija. U pritvoru su jedno vrijeme bili Adnan Smajlović, Sančez Jukić i Aida Halać. U ovom predmetu još nema optužnice, prenosi Avaz.
Prema navodima Tužilastva, od 2016. do 2021. godine organizirana kriminalna grupa, na čijem je čelu bio Adnan Smajlović, pribavljala je i prala novac koji je stečen trgovinom droge u okviru kartela “Tito i Dino”. Riječ je o organiziranoj kriminalnoj grupi koja je djelovala na području više država među kojima su BiH, UAE, Nizozemska, Belgija, Njemačka, Južna Amerika, Južnoafrička Republika i druge zemlje.