U Federaciji Bosne i Hercegovine, nedavno je usvojena i objavljena uredba koja reguliše primjenu izuzeća od zakona o neradnoj nedjelji. Ova uredba, koja je stupila na snagu 24. decembra, definiše kriterije, postupke i uslove koje jedinice lokalne samouprave moraju ispuniti za primjenu odredbi člana 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini.
Prema novoj uredbi, Vlada FBiH ima ovlaštenje da odluči o otvaranju prodajnih objekata nedeljom ili tokom praznika. Gradska i općinska vijeća mogu predložiti Ministarstvu trgovine ili Vladi FBiH da prodajni objekti budu otvoreni, uz obavezno obrazloženje koje uključuje:
Utjecaj na pad prometa u trgovini u odnosu na prethodnu godinu.
Utjecaj na smanjenje broja zaposlenika u trgovini.
Opravdanost sezonskih izuzeća.
Admir Čavalić, ekonomski analitičar smatra da je riječ o "potpunoj pravnoj anarhiji" u trgovini FBiH.
"U okviru člana 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH se u stavu (10) i (11) propisuje da gradska/opštinska vijeća mogu tražiti izuzeća u vezi zabrane rada nedjeljom i to tako što šalju prijedlog Vladi FBiH. Vlada FBiH reaguje "donošenjem odluke". Tako se i desilo u slučaju Orašja tj. Vlada FBiH je 19. decembra donijela Odluku kojom se izuzimaju prodajni objekti u ovom gradu. Sve ovo je bilo u skladu sa zakonom. E sada idemo izvan okvira zakona u domen pravne anarhije. 24. decembra Vlada FBIH donosi nekakvu Uredbu za primjenu stavova (10) i (11). Iako ovaj član nema veze sa podzakonskim aktima (zbog čega nije bilo prilagođavanja od 6 mjeseci), odjednom se pojavila neka uredba koja navodi kriterije "pad prometa", "uticaj na pad broja zaposlenih" i "sezonski karakter" (čitaj Neum). Ovih kriterija nema u zakonu, niti zakon daje bilo kakve naznake kriterija. Podnesi i čekaj odluku - to je u skladu sa zakonom - u slučaju Orašja, ali ne ostalih", pojašnjava Čavalić.
Dalje naglašava, kada je riječ o kriterijima, da je apsurdno što se prati čitava djelatnost trgovine - dakle i izuzeća: benzinske pumpe, dragstori 24/7, pekare, cvjećare, pa čak i zaboravljene apoteke spadaju u trgovinu čiji se promet i broj zaposlenih prati.
"Još apsurdniji je kriterij: "c) opravdanosti za prijedloge sezonskog karaktera i period izuzeća u slučaju zahtjeva za sezonsko izuzeće." Shodno obrascu prijave opet se priprema teren za jednu opštinu (kao što se u zakon ubacio stav (10) i (11) radi Orašja). Naime, navodi se "Specifične okolnosti koje opravdavaju potrebu za izuzećem". Ovo treba da omogući Neumu koji ne može da dokaže pad prometa i zaposlenih, da iskoristi džokera i opet u skladu sa Uredbom, sve po ps-u, dobije izuzeće...a ostali u red", mišljenja je.
On je na kraju zaključio da je sve ovo očekivano kada "par velikih trgovinskih lanaca umjesto ministarstva pišu zakone, uredbe itd".
Podsjećamo, Zakon o unutrašnjoj trgovini je zvanično primijenjen 17. novembra, izazivajući različite reakcije javnosti. Prije usvajanja federalne uredbe, Grad Orašje je već zatražio i dobio odobrenje za izuzimanje od primjene ovog zakona, prenosi Akta.ba