23.3.2024. 16:33
3
Uznemirujući snimak: Ruski vojnik odsjekao uho nožem jednom od terorista i natjerao ga da ga pojede
Broj poginulih u moskovskoj pucnjavi u koncertnoj dvorani povećao se na 133, podaci su ruskog istražnog komiteta.

"Broj poginulih u terorističkom napadu na koncertnu dvoranu porastao je na 133. Akcije traženja se nastavljaju", saopćili su iz Komiteta. 

Podsjećamo, teroristički napad su izveli naoružani napadači, a odgovornost je preuzeo ISIL. 

Strahuje se da bi brojka stradalih mogla biti puno veća jer je nekoliko sekundi prije urušavanja krova u dvorani bilo još 200-tinjak ljudi. 

Na društvenim mrežama se dijele i snimci navodnog ispitivanja terorista.

"Došao sam iz Turske, dobio sam 5.000 eura i naredbu da ih sve pobijem. Pola novca su mi odmah prebacili na račun. Imali smo obuku mjesec dana", kazao je jedan od navodnih počinilaca, za kojeg se tvrdi da je državljanin Tadžikistana.

Na društvenim mrežama se pojavio i snimak na kojem ruski vojnik odsijeca uho jednom od terorista i tjera ga da ga pojede. Snimak je izrazito uznemirujući, i ukoliko ga želite pogledati, možete OVDJE.

Obraćanje Putina

Obraćanje naciji je danas imao i ruski predsjednik Vladimir Putin.

"Zločinci su, namjerno i hladnokrvno ubijali, pucali na naše građane i našu djecu iz neposredne blizine.  Poput nacista, koji su nekada vršili masakre na okupiranim područjima, planirali su prirediti demonstrativno pogubljenje, krvavi čin zastrašivanja", kazao je, između ostaloga, ruski predsjednik.

Dalje tvrdi da su počinioci krenuli bili prema Ukrajini, gdje im je bio pripremljen prelazak državne granice. 


Inače, sutra će u Rusiji biti Dan žalosti. 

Iz solidarnosti je isto to učinio i predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik. 

"Želimo da na taj način odamo počast nevinim ljudima koji su ubijeni u terorističkom napadu u Moskvi i iskažemo solidarnost sa prijateljskim narodom Rusije", naveo je Dodik na društvenoj mreži X.


Snimci užasa

Ruska Izvestija je objavila snimke prvih sekundi pucnjave u Crocus City Hallu, na kojima se vidi kako ljudi koji su čuli zvukove pucnjave počinju napuštati dvoranu. Istovremeno se međusobno podupiru i usmjeravaju. Snimak možete pogledati OVDJE.


Svjedoci otkrili detalje

"Prvo su ljudi s ulice naoružani mitraljezima pokušali razbiti prozore na Crocus City Hallu, ali nisu uspjeli. Nakon toga su ušli u zgradu i otvorili vatru na ljude", rekla je za Izvestiju svjedokinja. 

Dalje je otkrila da je pucnjava počela sa ulice, te da nisu shvatali šta se dešava. 

"Staklo je očito bilo jako debelo, oni su očekivali da će rafalima iz mitraljeza razbiti staklo i jednostavno ući u prostoriju i početi pucati. Nisu uspjeli i morali su skrenuti, 200-tinjak metara prije ulaza. Plan im nije uspio. Pogledala sam na sat - bilo je 19:52. Počeli su pucati na nas, vidjela sam da su ljudi koji su stajali na punktu počeli padati”, rekla je žena koja je sve vidjela.

Pojasnila je da je s masom otrčala do kafića, gdje su se sakrili iza šanka. 

Drugi svjedok koji je u dvorani bio sa sestrom, je jedan od onih koji je imao sreće da napusti objekat nepovrijeđen. 

Prema njegovim riječima, postao je oprezan kada je čuo zvukove pucnjave iz dvorane, te je u tom trenutku zajedno sa sestrom odlučio napustiti dvoranu.

"Već sam bio sišao na binu kada je u dvorani počela pucnjava, a onda je nastala panika. Evakuirao sam se kroz pozornicu s desne strane. Moja sestra je izašla kroz balkon, kroz krov", kazao je on.

Kaže da je iz snimaka zaključio da su teroristi bili dobro obučeni i iskusni borci. 

"Nije bilo vriske. Jasno je da se radi o nekim iskusnim borcima. Već sam naknadno pogledao snimku,  i činilo mi se da su borci bili prilično spremni", rekao je muškarac.

"SAD i Ukrajina glavni osumnjičeni za teroristički napad"

Njemački politolog Christopher Herstl u razgovoru za ruske medije je iznio niz kontroverznih tvrdnji. Na početku je kazao da su glavnoosumnjičeni za ovaj teroristički napad Ukrajina i SAD.

“Dopustite mi da izrazim svoje iskreno saučešće zbog užasnih događaja u Moskvi jučer. Već sam to rekao u svom sedmičnom izvještaju, ne mogu zamisliti da je ovaj teroristički napad organiziran bez sudjelovanja Zapada. Danas, čitajući sve vijesti, shvaćam da me intuicija nije iznevjerila. Očito, glavni osumnjičenici su Sjedinjene Države i Ukrajina . Riječ je o vrlo jeftinom triku, za koji nisu bili potrebni ni stručni, obučeni ljudi, oni su, kako kažu, pokupljeni s ulice", rekao je.

Herstl je optužio Ukrajinu, predvođenu Zapadom, da su se okrenuli terorizmu, "shvativši da neće uspjeti na frontu".

“Svako u Sjedinjenim Državama zna, američki novinar Seymour Hersh o tome dugo govori u svojim istraživanjima, da je CIA zabrinuta zbog borbi u Ukrajini, oni razumiju da ne mogu pobijediti, ne morate biti stručnjak da shvatite ovu istinu, sve se svodi na politiku, oni su izabrali politiku terora. Oni žele izvršiti pritisak na Rusiju, odvratiti je s fronta i narušiti jedinstvo Rusa, ali to zvuči kao nemoguć cilj", kazao je on.

Istaknuo je da su Washington i Europska unija (EU) toliko uložili u Ukrajinu da je sada ne mogu ne "zaštititi" nakon onoga što se dogodilo. Politolog je to nazvao poslom i Zapadom koji štiti svoj novac.

Prijedlog da se žrtvama napada "otpišu dugovi"

Agencijama za naplatu ponuđeno je da otpišu dugove za žrtve terorističkog napad, saopćila je press-služba Nacionalnog udruženja profesionalnih agencija za naplatu (NAPCA).

“Nacionalno udruženje profesionalnih agencija za naplatu poziva sve sudionike na tržištu profesionalne naplate da podrže inicijativu najvećih kompanija u industriji koje su članice udruženja i odluče o oprostu dugova svim žrtvama terorističkog napada na Crocus", navodi se u saopćenju. 

(Ajdin B.)

3
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.