27.10.2021. 15:14
0
Zakon o dualnom obrazovanju u KS na proljeće u skupštinskoj proceduri
Na konferenciji pod nazivom "Dualno obrazovanje u Kantonu Sarajevo u okviru srednjeg stručnog obrazovanja", predstavljen je i Nacrt zakona o dualnom obrazovanju u Kantonu Sarajevo koje je pripremilo Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS.

Resorna ministrica Naida Hota-Muminović je kazala da je današnja konferencija dio ukupnih aktivnosti koje Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS provodi u saradnji sa partnerima, ambasadama Švicarske i Njemačke u BiH, te GIZ-om, a cilj je odškolovati kvalifikovanu radnu snagu koja će odmah biti spremna za tržište rada.

Ona je pojasnila da novi koncept dualnog obrazovanja, za koji se priprema zakonski okvir, predviđa postepeno povećanje broja sati, odnosno dana koje će učenici srednjih stručnih škola provoditi u kompanijama i tamo direktno učiti kako se radi. Kako razredi budu napredovali, povećavat će se i broj sati kod poslodavaca.

- Uvjereni smo da će ovakav zakon biti jedan od strateških poteza u povećanju zaposlenosti i zadržavanja mladih ljudi u Kantonu Sarajevo - izjavila je ministrica Hota-Muminović.

Neophodno je, kazala je, prije upućivanja zakona u skupštinsku proceduru, zajedno sa svim akterima sagledati sve izazove i prednosti koje on donosi.

- Zakon bi na proljeće trebao biti u skupštinskoj proceduri, za što će biti organizovana i javna rasprava, dok bi implementacija mogla započeti od naredne školske godine. Ona će ići postepeno, po principu da prihvatamo zainteresirane poslodavce i škole i krećemo u implementaciju - navela je ministrica.

Švicarska i Njemačka su države s dugogodišnjim iskustvom u primjeni tog modela obrazovanja, a zamjenica direktora za saradnju Ambasade Švicarske Chantal Felder, istakla je da je dualno obrazovanje ključni dio švicarske privrede, kao i da se u taj model obrazovanja uključuje i najveći dio mladih.

- Ovdje, u Kantonu Sarajevo, imamo veoma dobar primjer na koji način funkcionira saradnja s partnerima i kako se uči na postojećim praksama - istakla je.

Također i savjetnica u GIZ projektu “Stručno obrazovanje u BiH” Amra Muratović je kazala da je to kompleksan projekt koji će se odvijati postepeno, te su realna očekivanja da bi u potpunosti mogao zaživjeti za pet godina nakon usvajanja zakona, ali da je to dugoročna investicija i najvažnije je da je to investicija u ljudske resurse i u jačanje ekonomije, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.

(FENA/A. Balićevac)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.