31.7.2024. 16:18
1
Dodik se hvali da mu SIPA daje podatke o Murphyju, Ćulum sve negira: Svaki mjesec prima keš od muslimana
Direktor SIPA-e Dragan Ćulum danas je bio prinuđen negirati izjave Milorada Dodika, predsjednika Rs i SNSD-a koje je izrekao u utorak, a koje ovu državnu policijsku agenciju dovode u nezahvalan položaj.

Dodik je na jučerašnjoj press konferenciji kazao da je dobio informacije od ljudi iz SIPA-e da američki ambasador Michael Murphy svaki mjesec prima keš odnosno apanaže od „muslimanske strane“.

Ćulum koji je u utrci za drugi mandat na čelu SIPA-e jer mu je raniji istekao, već ima dovoljno problema sa bijegom svog zamjenika Zorana Galića koji se sumnjiči za korupciju, primanje dara i zloupotrebu službenog položaja, a sada mora braniti i ugled ove državne policijske agencije od Dodikovih izjava. Ćulum je na ovu poziciju i izabran uz saglasnost SNSD-a iako bi se čelnici policijskih agencija trebali birati isključivo prema kompetencijama, a ne političkoj bliskosti.

Interesantno je da je Dodik u svojoj izjavi spomenuo SIPA-u, a nije naprimjer MUP Rs kojem povjerava svoju sigurnost i često tvrdi kako znaju šta radi opozicija u Rs-u, šta pričaju, kuda se kreću. Iako je kazao kako on to ne tvrdi već samo prenosi ono što se priča u kuloarima, Dodik je nanio ozbiljnu štetu i Ćulumu i SIPA-i. Posebno što je precizirao da su to „ljudi iz SIPA-e koji prate te podatke“.

„Nemam nikakve informacije. Ne mogu ja komentarisati izjave političara. Pitajte njega ko mu je dao. SIPA ne raspolaže takvim informacijama. Ko je mogao nešto slagati i reći, ja ne znam. Otkud nama ta informacija? Ja bih morao svaki dan deset izjava političara da komentarišem. Vidite kakva je situacija u BiH“, kazao je Ćulum za Faktor.

Inače, SIPA već godinama sarađuje sa Ambasadom SAD u okviru programa ICITAP, obuka i razmjenjuje informacije u oblasti borbe protiv terorizma.

Početkom aprila Ćulum je Ambasadi SAD u Sarajevu uručio zlatni reljefni amblem SIPA-e kao znak zahvalnosti dugogodišnje uspješne saradnje.

Da li je Dodik ciljano spomenuo SIPA-u u ovom kontekstu želeći nanijeti štetu Ćulumu jer se pojavio drugi favorit u izboru direktora SIPA-e iz MUP RS za šta se interesuju i strukture iz Srbije, pokazat će dalja konkursna procedura koju provodi Nezavisni odbor PS BiH.

Inače, svih sedam pristiglih prijava ispunjavaju uslove iz konkursa.

(NAP)

1
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.