19.6.2024. 14:57
0
Prisvojila dijelove Hrvatske objavom na Facebooku pa razbjesnila Hrvate: "Najljepše krave u zemljI" nuđene za njenu ruku od strane sina predsjednika Ugande
Giorgia Meloni postaje vrlo istaknuta figura u savremenoj italijanskoj politici, poznata po svojoj energičnosti, odlučnosti i snažnoj političkoj agendi. Rođena je 15. januara 1977. godine u Rimu, gde je i započela svoj put ka političkom vrhu Italije. Njena karijera obuhvatala je različite uloge - od poslanice u parlamentu preko liderke političke stranke i ministrice u različitim vladama, pa do predsjednice vlade.

Meloni je diplomirala na Pravnom fakultetu Univerziteta La Sapienza u Rimu, što je bio početak njenog obrazovnog puta koji će je kasnije osposobiti za aktivno učešće u političkom životu zemlje. Politiku je počela da aktivno praktikuje još u mladosti, pridružujući se omladinskim organizacijama desno orijentisanih političkih grupacija. Njeni raniji politički koraci bili su u stranci Alleanza Nazionale (Nacionalni savez), koja se kasnije uključila u formiranje stranke Fratelli d'Italia (Braća Italije).

Fratelli d'Italia je stranka koja se zalaže za nacionalni suverenitet, tradicionalne vrijednosti i očuvanje italijanskog identiteta, a pod Melonijevim vodstvom postala je značajan politički akter u zemlji. Njen angažman u stranci i politički talenat brzo su je doveli do visokih pozicija, a kao poslanica u italijanskom parlamentu postala je prepoznatljiva po svojim žestokim debatama i jasnim stavovima o ključnim društvenim i ekonomskim pitanjima.

Jedan od ključnih momenata u njenoj karijeri bio je period kada je obavljala funkciju ministrice za mlade u italijanskoj vladi, gdje je fokus stavila na politike zapošljavanja mladih i unaprijeđenje njihovih šansi na tržištu rada. Tu funkciju je obavljala od 2008. do 2011. godine.

Sa 45 godina je prihvatila ulogu prve žene na poziciji premijerke Italije.

Meloni je došla na vlast dijelom zahvaljujući bogatstvu. Njena stranka Braća Italije bila je jedna od rijetkih koja je odlučila da se ne pridruži vladi nacionalnog jedinstva Maria Draghija i ona je postala usamljeni opozicioni glas.

Njena stranka pobijedila je na izborima u septembru 2022. sa 26% glasova, iako je četiri godine ranije imala samo 4,3% glasova.

"Italijani su poslali jasnu poruku u korist desničarske vlade koju predvodi stranka Braća Italije", izjavila je nakon pobjede na izborima. 

Sa svojim partnerima iz krajnje desničarske Lige i desnog centra bivšeg premijera Silvija Berluskonija, ona ima snažnu većinu za usmjeravanje kroz svoj program.

Nagovještaj o njenim prioritetima došao je u tipično bučnom govoru koji je održala u Španiji prošlog juna.

"Da prirodnoj porodici, ne LGBT lobiju, da seksualnom identitetu, ne rodnoj ideologiji... ne islamističkom nasilju, da osiguranju granica, ne masovnoj migraciji... ne velikim međunarodnim finansijama... ne briselskim birokratama!"

U drugom dobro citiranom govoru iz 2019. rekla je: "Ja sam Giorgia, ja sam žena, ja sam majka... ja sam kršćanka."

Za ulogu nove italijanske ministrice za porodicu i natalitet odabrala je Eugeniju Roccella koja je govorila protiv abortusa i zaprijetila da će poništiti nedavno dogovorena prava za istospolne roditelje.

Ipak, nova premijerka je obećala da će vladati "za sve" i nastojala je da uvjeri saveznike Italije u NATO-u i Evropskoj uniji da neće biti promjene u smjeru vanjske politike. Važna tačka jer su i Matteo Salvini, koji je na čelu Lige, i Silvio Berlusconi bili veliki obožavaoci ruskog Vladimira Putina.

"Giorgia Meloni dolazi iz postfašističke kulturne pozadine, ali je nedavno zauzela vrlo umjeren stav i izjavila da neće promijeniti politiku [prethodnika Marija] Draghija prema Ukrajini", rekao je italijanski politikolog profesor Roberto D'Alimonte za BBC, dodavši da je ona to uradila jer je morala da izgradi svoje akreditive da bi bila legitimni kandidat za premijera. 

Giorgia Meloni dolazi iz Garbatella u južnom Rimu, radničke klase, ali područja u usponu. Nije lako pronaći mnogo glasača Braće Italije u ovom okrugu koji se tradicionalno smatra lijevo od centra.

Odgajana od strane majke, nakon što su joj se roditelji rastavili, gravitirala je omladinskom krilu italijanskog socijalnog pokreta, rođenom iz pepela ratnih fašista Benita Musolinija.

Snimljena je kao partijska aktivistica 1996. godine i tada je rekla za French TV: "Mislim da je Musolini bio dobar političar. Sve što je uradio, uradio je za Italiju. A takvih političara nismo imali u proteklih 50 godina".

U prilogu je čak bio i snimak njene majke, Ane Paratore, koja kaže da nije pokušavala da nametne svoje krajnje desničarske stavove svojoj kćerki.

Na pobjedi joj čestitao i lider SNSD-a Milorad Dodik

Reakcije na jako dobar izborni rezultat Melonine stranke Braća Italije bile su suzdržane u stubovima evropskih integracija poput Pariza i Berlina, ali Varšava i Budimpešta toplo su im na tome čestitale.

"Nikada prije nam nisu toliko trebali prijatelji koji dijele viziju i zajednički pristup Europi", komentarisala je mađarska vlada, dok je Poljska pozdravila Meloninu "veliku pobjedu".

Na pobjedi im je tada čestitao i aktuelni predsjednik RS-a Milorad Dodik (SNSD).


Opasni trenutak za EU 

Britanski list The Economist je pisao o opasnom momentumu u kojem se nalazi Evropa uoči izbora za Evropski parlament, a sve ovisi o tri žene, predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, te dvije desničarke, Meloni i Marine Le Pen. 

U Ukrajini bijesni najkrvaviji rat na kontinentu od 1945. godine, dok Rusija predstavlja prijetnju od Baltika do cyber prostora.

Ako se Donald Trump vrati u Bijelu kuću, mogao bi potkopati NATO, temelj evropske sigurnosti. Ekonomija kontinenta je osjetljiva na šokove uzrokovane industrijskom politikom i protekcionizmom na drugim mjestima. Euroskeptični populisti su visoko u anketama.

Da li će uspjeti, dijelom ovisi o izboru tri žene: Ursule von der Leyen, predsjednice Evropske komisije, Giorgie Meloni, premijerke Italije i Marine Le Pen, vodeće francuske populistkinje.

Von der Leyen je predvodila izvršnu vlast Evropske unije od 2019. godine i kandidovala se za drugi mandat. Smatra se da je uradila dobar posao zbog kolektivnog odgovora EU na agresiju ruskog predsjednika, ali i jer je pomogla u evropskim integracijama u bitnom trenutku.

Potreban joj je glas 27 lidera EU, ali i većina u Evropskom parlamentu. U teoriji, potrebna joj je podrška konzervativnih, liberalnih i socijalističkih grupacija.

Ipak, njena pobjeda nije sigurna jer je tokom prvog glasanja 2019. godine jedva prošla.

Meloni je premijerka Italije već drugu godinu i očekuje se da će ostvariti dobar rezultat na izborima za EU. Ako bi podržala Von der Leyen, imala bi veće šanse na izborima.

Ipak, to što su njih dvije u dobrim odnosima je naljutilo mnoge političke predstavnike u više zemalja. Razlog je prijateljstvo Meloni sa Viktorom Orbanom, ali i jer je poredila EU i Sovjetski savez.

Njena stranka vodi kulturološke ratove kod kuće, ali po pitanju sigurnosti i ekonomije vodila je Italiju kao pragmatičarka. Ne treba je isključiti iz političkog mejnstrima, navodi The Economist.

Velika su očekivanja i od Le Pen i njene stranke tokom narednih evropskih izbora.

List navodi da je ona "vatrena osoba sa dugom historijom ksenofobije i dodvaranja Rusiji" te da želi stvoriti grupu nacionalista koji bi Evropu povukli udesno.

Ulozi su veliki jer bi jedan put mogao donijeti stabilno vodstvo na nivou EU, ali se upozorava i da alternativni put koji bi "mogao biti katastrofalan".

Naime, evropska politika je postala toliko fragmentirana da je moguće zamisliti da se neće naći parlamentarna većina za Von der Leyen ili bilo kojeg drugog kandidata za predsjednika Komisije. To bi izazvalo ustavnu krizu u najgorem trenutku jer je Ukrajina u borbama i nazire se Trumpova pobjeda.

Ako naprave pogrešan izbor, evropski centristi bi mogli destabilizirati EU i pomoći u stvaranju onoga čega su se dugo bojali: ujedinjenog pokreta krajnje desnice.

Stranke Meloni i Le Pen su ostvarile sjajan rezultat na evropskim izborima, tako da ćemo vidjeti šta Evropu očekuje u narednom periodu.

Prisvajala dijelove Hrvatske

Meloni je 2014. godine na Facebooku objavila post kojim je svojatala teritorije Hrvatske.

"Ispravila sam izvorni post u kojem sam napisala da zemalja članica EU ima 27. Zapravo ih je 28 od ulaska Hrvatske krajem jula. Nažalost, ne ide mi to u glavu. Može biti da sam uvijek bila protiv ulaska Hrvatske u EU bez povrata imovine talijanskim prognanicima, esulima. O povratku, direktnom, Istre i Dalmacije da i ne govorimo", napisala je tada.

Za Mussolinija govorila da je dobar političar

Govoreći o istospolnim zajednicama, Meloni je LGTB agendu nazvala ideologijom dodavši:

"Da prirodnim obiteljima, ne LGBT lobiju, da seksualnom identitetu, ne rodnoj ideologiji, da kulturi života, ne ponoru smrti".

Imala je svega 19 godina kada su je strani mediji prvi put intervjuisali dok se borila za izbornu kampanju u svom rodnom Rimu. Tada je francuskim novinarima rekla da je Benito Mussolini bio dobar političar jer sve što je radio, radio je za Italiju, iako će kasnije malo ublažiti ton govoreći da je diktator griješio.

Sin predsjednika Ugande nudio krave za njenu ruku

Kada je tek izabrana za premijerku, privukla je pažnju javnosti, a zanimljivo je da je vojni general iz Ugande, sin predsjednika države, nudio "najljepše krave u zemlji" za ruku italijanske premijerke.

(Ajdin B.)
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.