11.9.2024. 20:42
1
Priča o Izudinu Ahmetliću, vlasniku Hifa-Oila: U biznis krenuo sa 10 hiljada KM, danas je jedan od najbogatijih ljudi u BiH
Vlasnik jedne od najuspješnijih i najvećih kompanija u Bosni i Hercegovini Izudin Ahmetlić, ispričao je detalje o tome kako je krenuo u biznis. Vlasnik Hifa-Oila govorio je o svojim poslovnim počecima.

– Svako je imao prvi radni dan. Moj prvi radni dan je, s ove vremenske udaljenosti, izgledao smiješno. To je radni dan u kancelariji 2,80 sa 2,30 metara, gdje smo sjedili moj saradnik Himzo Smajić i ja. Sjedila smo nas dvojica, za dva stola. Šta je suština? Suština je da mladi ljudi obično razmišljaju da trebaju neke velike pare da bi se napravile ozbiljne životne priče. Nekada jesu potrebni ti novci, ali često ljudi nisu u prilici da to naprave – kazao je Ahmetlić za Avaz, te nastavio:

– Ja sam u prvi radni dan krenuo sa 6.600 KM, ni marke više. Ustvari, imao sam 10.000 KM, kupio sam dva stola, dva kompjutera, jedan štampač, dvije stolice i ostalo je tačno 6.600 KM. Toliko je bilo para 2001. godine da nismo mogli otvoriti jednu cisternu goriva, ali smo mogli otvoriti dvije cisterne bitumena, jer je tada cisterna bitumena koštala 3.100 KM. I mi smo tog prvog radnog dana otvorili dvije cisterne bitumena. I taj posao je krenuo – naveo je.

Suština je, dodao je, da su morali razviti autoritet da bi banke pratile takvu vrstu poslova.

– Za pravljenje autoriteta potrebno vam je vrijeme. Mi smo krenuli u bitku s vremenom ozbiljno radeći, maksimalno posvećeni poslu, kombinirajući ono što možemo da uradimo u toku jednog dana. Posao je doslovno krenuo od tog embriona, od te dvije cisterne bitumena. Sada je ta privredna priča izrasla na 20 firmi – kazao je Ahmetlić.

Jedna od firmi je u Nizozemskoj, druga u Njemačkoj, Sloveniji, dvije u Hrvatskoj, jedna u Crnoj Gori, u Srbiji, ostale su u BiH.

– Onda se posao razvijao, dopunjavao pravcima i onim djelatnostima i granama koje su podupirale jedna drugu. Cilj je bio da napravimo ozbiljnu diverzifikaciju poslova, da uposlimo značajan broj ljudi u kompanijama koji će zajedno sa nama da rastu u poslovima – pojasnio je.

U ovom trenutku „Hifa-Oil“ grupacija ima 258 ljudi s fakultetima, magistara i doktora nauka.

– Naše iskustvo prenosimo na mlade generacije, to je ono što radimo ozbiljno i veoma uspješno. Jer to iskustvo koje smo mi stekli je nešto što se nije moglo učiti u literaturi na fakultetima. Iskustvo vam je kao češalj koji dobijete pred kraj života, a kose već nemate. Ali zato mnogo tih stvari možete prenijeti mladima, za koje želimo da budu bolji od nas, kvalitetniji, uspješniji – dodao je.

Sve što je sporo u privredi osuđeno je da propadne. 21. vijek je vijek brzine i mi moramo savladavati te vještine i tehnike da moramo raditi kvalitetno i da moramo raditi brzo.

– Najbolje odluke sam donosio kada brzo vozim i moram biti gladan. Godinama sam vozio, prelazio preko 100.000 kilometara godišnje. Ustajem u 6 ujutro. Funkcioniram po principu ekonomskog vojnika. Radno vrijeme i nemam. Pokušavam da i moji saradnici budu takvi. To su ljudi koji su spremni na adrenalin. Povjerenje je generalno baza na kojoj kasnije sve raste kako treba. Kada ne postoji povjerenje ni 2 plus 3 nije 5 – rekao je, između ostalog, vlasnik Hifa-Oila.

 
1
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.