8.6.2024. 22:03
0
Hiljade u Londonu zahtijevaju prekid vatre u Gazi
FOTO: EPA
Hiljade ljudi okupilo se u Londonu na protestu u znak podrške Palestini pozivajući na hitan prekid vatre u Gazi.

Među onima koji su marširali od Rasel skvera do parlamenta bila su djeca, roditelji, stariji i osobe sa invaliditetom. Jedan govornik na bini procijenio je da je tamo bilo najmanje 150.000 ljudi.

Prolazeći ispred Downing Streeta, zvanične rezidencije britanskog premijera, demonstranti su mahali zastavama i plakatima i uzvikivali slogane uključujući "slobodna Palestina" i "u našim hiljadama, u našim milionima, svi smo mi Palestinci".

Nekoliko govornika, uključujući palestinskog ambasadora u Velikoj Britaniji Hussam Zomlot, održali su govore sa bine ispred parlamenta.

"Nedostaje mi riječi ne samo da opišem užas kojem svjedočimo svaki dan, već mi nedostaju riječi koje bi mi pomogle da shvatim kako svjetski lideri, kako mejnstrim mediji ne mogu vidjeti, ne mogu izvještavati, ne mogu djelovati", rekao je Zomlot. "Imam pitanja. Kako spavaju kada vide slike djece kostura koja se tresu od straha?"

"Znam da ne mogu da spavam, znam da ti ne možeš da spavaš. Zašto ove slike nisu na tvojoj naslovnoj stranici svaki dan? Kako svetski lideri opravdavaju gladovanje 2,3 miliona ljudi? Kako opravdavaju podršku zemlji koja prisiljava 2,3 miliona ljudi da umru“, upitao je.

Demonstranti su skandirali i pljeskali u skladu sa Zomlotovim govorom. Londonska policija je saopštila da su protest Palestinske kampanje solidarnosti i kontraprotest "Dosta je bilo" završeni do 17 sati i da su ljudi napustili to područje.

(Erna H.)

LONDONGAZA
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.