11.9.2024. 17:35
1
Upoznajte Sarajliju koji će se boriti za načelničku fotelju "općine vrijednije od drugih deset": Bivši je član Naše stranke i kaže da Centar treba nova lica sa željom, energijom i znanjem
Nešto manje od mjesec dana je ostalo do Lokalnih izbora u našoj zemlji, dok se predizborne kampanje stranaka "zahuktavaju".

Na izborima će građani moći birati načelnike i gradonačelnike, te članove općinskih vijeća. 

Zanimljiva izborna trka bi se mogla voditi u sarajevskoj općini Centar, istoj onoj za koju je predsjednik SDA Bakir Izetbegović svojevremeno govorio da je "vrijednija općina od drugih deset".

Kandidati za načelničku poziciju su aktuelni Srđan Mandić, ispred Naše stranke a kojeg je podržao i SDP, Dennis Gratz, ispred DF-a a koji ima podršku SDA i Stranke za Bosnu i Hercegovinu, Tarik Jažić ispred ZNG-a i Platforme za progres, Sead Srna ispred NES-a, te Hajrudin Mulić iz Demokratske stranke BiH.

Jažić je odgovarao na pitanja portala Source u povodu izbora.

SOURCE: Budući da toliko niste poznati našoj javnosti, kažite nam nešto o sebi za šta mislite da bi ljudi trebali znati? Uz to, kažite nam šta je bio motiv Vaše kandidature za načelnika Općine Centar?

Jažić: Za potrebe predstavljanja građanima na ovim izborima odlučio sam koristiti jedan posve iskren i direktan pristup u kojem sam potpuno otvoreno ispričao svoju životnu priču punu izazova, iskušenja, ali i borbe. Borac sam u svakom segmentu života, pa ću tako biti i u ovom političkom. Mišljenja sam da svi mi imamo obavezu ostaviti trag na ovom svijetu iza sebe. Ako ga ne ostavimo, zašto smo uopšte živjeli. Najveći motiv kandidature za načelnika Općine Centar je da omogućim našoj djeci da odrastaju u zdravoj sredini.



SOURCE: Znate sigurno za "običaj" kod nas kada se mladi odluče za ulazak u politiku, obično ljudi kažu da im je motiv finansijske prirode i materijalna dobit, da li je u Vašem slučaju tako bilo?

Jažić: Mladima je obaveza da se politički aktiviraju. Konstantna pasivnost nas je dovela u situaciju da nam drugi kroje sudbinu, a da smo mi potpuno nemoćni. Mladi su postali letargični, uvjereni da ne mogu ništa mijenjati i da je sve ovo što nas okružuje jednostavno dio njihove sudbine. Mišljenja sam da jako malo nedostaje da se mladi probude i preuzmu sve u svoje ruke. Samo im treba nekoliko jakih lidera, osoba koje će sve to posložiti na svoje mjesto i povući mlade za sobom. Među nama je mnogo takvih, ali ih treba motivisati da se počnu baviti i politikom. Nadam se da ću svojim primjerom motivisati mnoge mlade osobe da počnu razmišljati o tome koliko su zapravo bitni za naše društvo. Ja sam uspio izgraditi svoju profesionalnu karijeru relativno brzo. Imam nešto vise od 10 godina radnog staža, iskustva nešto i više od toga. Sve vrijeme sam težio dodatnom profesionalnom razvoju, usavršavanju vještina i neformalnom obrazovanju, tako da sad s ponosom mogu reći da radim u izuzetno jakoj industriji za međunarodnu IT korporaciju koja ima oko 50 uposlenika u Bosni i Hercegovini i u kojoj sam veoma zadovoljan radnom sredinom, radnim zadacima, kolegama i u konačnici primanjima.

SOURCE: Na Lokalnim izborima 2016. godine ste bili kandidat Naše stranke za načelnika Općine Stari Grad. Tada je uvjerljivu pobjedu slavio Ibrahim Hadžibajrić osvojivši preko deset hiljada glasova, međutim, ni Vaš rezultat nije bio zanemariv jer ste dobili preko dvije hiljade glasova građana. Koliko će Vam značiti iskustvo sa izbora od prije osam godina u ovoj borbi za načelničku poziciju?

Jažić: Da. Ovo nije moj prvi politički pokušaj i kandidatura za načelničku poziciju. Te 2016. godine sam zapravo bio nezavisni kandidat kojeg je podržala Naša Stranka, a nešto kasnije sam se i priključio njima i prošao kroz sve njihove odbore, od lokalnog do Glavnog odbora gdje sam bio podpredsjednik. Tadašnji rezultat je dokaz da političko iskustvo i javna prepoznatljivost nisu presudni. Ljudi cijene i prepoznaju iskrenost u kampanji, traže obrazovane osobe čije diplome nisu upitne, traže osobe koje kada "guglaju" ne mogu pronaći ništa negativno i ružno o njima. Takvi nas trebaju predstavljati i za takve ću uvijek lobirati i kada se eventualno povucem iz politike skroz.

SOURCE: Kako Vam danas izgleda općina Centar? Pogotovo nakon ne toliko uspješnog mandata još uvijek aktuelnog načelnika Srđana Mandića, a koji je obilježen opstrukcijama, turbulencijama i sukobom sa Općinskim vijećem?

Jažić: Mišljenja sam da nije presudno kako izgleda općina Centar, već koliko su zadovoljni njeni stanovnici. A nažalost, većina ih nije pretjerano zadovoljna. Potrebno je naučiti aktivno slušati potrebe stanovnika, pa tek onda govoriti. Kod nas je obično obrnuto. Stoga, na prvo mjesto ću staviti stanovnika općine Centar, pa tek onda nekoga ko je slučajni prolaznik ili gost naše općine. Ne možemo maštati o žičarama na Nahorevskim brdima, ako ispod žičara ne teče pitka voda u svakoj kući, ako nismo septičke jame zamijenili kanalizacijskom mrežom i ako i dalje imamo kuća do kojih ne postoji pristupni put ili kuća koje nemaju svoju ulicu i broj.

SOURCE: Kandidat ste pokreta Za nove generacije i Platforme za progres, ali ste u prijašnjim izjavama govorili da će Vašu kandidaturu podržati još neke stranke, u prvom redu Narod i Pravda, ali do toga, ipak, nije došlo. Zbog čega Vas NiP nije podržao? Vjerujem da su razgovori postojali budući da ste kroz izjave tvrdili da imate njihovu podršku.

Jažić: Razgovori i dalje postoje i ja i dalje mislim da ću vrlo brzo dobiti podršku ove stranke kada je u pitanju moja kandidatura na Lokalnim izborima za 2024. godinu. Stav općinskog rukovodstva Naroda i Pravde je bio takav da žele pružiti priliku svim kandidatima da dođu i predstave svoje programe, pa nakon toga da zvanično potvrde kojeg kandidata će podržati. Ciklus gostovanja mene i mojih kolega je završen i u narednih nekoliko dana ćemo saznati da li će ova politička stranka imati kandidata kojeg će zvanično podržavati do dana izbora.

SOURCE: Druga dva kandidata za načelničku poziciju, između ostalih, su Dennis Gratz i Srđan Mandić, te obojicu poznajete iz dana kada ste bili dio Naše stranke. Ukoliko Vi ne pobijedite, koga bi ste radije vidjeli na čelu Centra?

Jažić: Oni, kao i svi drugi ljudi, imaju vrline i mane, ali da mislim da bi uspješno neko od njih dvojice vodio Općinu ne bih se kandidovao za načelnika. Smatram da je vrijeme za nove generacije, nove ljude koji će graditi ambijent okupljanja i ujedinjenja, a nažalost Srđan i Dennis za sada donose samo podjele. Općina Centar treba nova lica koja imaju želju, energiju i znanje. Očekujem da svojim predanim radom tokom ove kampanje iznenadim mnoge konačnim rezultatom.

Novinar: Ajdin Balićevac

1
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.