1.10.2024. 15:06
2
Zabrana pušenja u zatvorenim prostorijama: Djelovanje inspektora još uvijek - korektivno
FOTO: ilustracija
Nakon gotovo dvije godine od usvajanja, Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana i ostalih duhanskih proizvoda za pušenje konačno je stupio na snagu 13. juna ove godine. Pravilnik za ugostitelje i građane je jasno definisan, a prekršitelji će se suočiti s kaznama koje mogu biti i do 5 hiljada KM. Međutim, kako nam kažu iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, do sada su sanitarni i zdravstveni inspektori djelovali - korektivno.

"U vezi sa inspekcijskim nadzorima nad primjenom Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje ("Sl. novine FBiH", br. 38/2022) sanitarni i zdravstveni inspektori su do sada djelovali preventivno na način da su subjekte kontrole upoznavali sa zakonskim obavezama i upozoravali ih na primjenu istog.", kazali su iz KUIP. 

Stupanjem na snagu Pravilnika o uslovima za posebne prostore za pušenje u smislu izuzetaka od zabrane pušenja, koji je objavljen u Službenim novinama Federacije 5.6.2024. godine, date su smjernice i precizirani uslovi koje je potrebno ispuniti kako bi se ispoštovale zakonske odredbe. 

Napominjemo da se inspekcijski nadzori vrše shodno zaprimljenim prijavama pravnih ili fizičkih lica, napominju iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove. 

Kako je zakonodavac vlasnicima ugostiteljskih objekata ostavio period od šest mjeseci za prilagodbu poslovanja novim zakonskim odredbama, nakon čega će se moći primjenjivati i novčane kazne za sve one koji ne budu poštovali zakonske odredbe, inspekcija će nastaviti djelovati preventivno s ciljem usvajanja zakonom propisanih odredbi. Dakle, sanitarni i zdravstveni inspektori do sada nisu izricali novčane sankcije, s obzirom da se djelovalo korektivno i preventivno.

Iz odgovora kojeg smo dobili može se zaključiti da do kraja godine inspektori kantonalne uprave će upozoravati na ovaj pravilnik, ali i da se nadzori nad primjenom zakona vrše i po prijavama kako pravnih tako i fizičkih lica, što bi jasno moglo ukazati na značaj uključenosti građana. 

U dosada izvršenim inspekcijskim nadzorima u vezi primjene člana 26. Zakona prosvjetni inspektori nisu djelovali izdavanjem prekršajnih naloga, već se djelovalo korektivno, odgovorili su iz KUIP Sarajevo. 

Šta sve stoji u pravilniku? 

Vrijedi se prisjetiti šta stoji u Pravilniku o zabrani pušenja u FBiH koji je stupio na snagu 13. juna i detaljno propisuje uslove za posebne prostore i prostorije za pušenje.

Iz Ministarstva zdravstva FBiH su govorili o tome da li je pušenje IQOS-a, nargila i elektronskih cigara sada dozvoljeno u zatvorenim prostorima. Kako su naveli, elektronska cigareta je proizvod koji se može koristiti za pušenje upotrebom pare koja sadrži nikotin putem usnika ili bilo koji sastavni dio tog proizvoda, uključujući uložak, posudu za ponovno punjenje i uređaj bez uloška ili posude. Elektronske cigarete mogu biti potrošne ili ponovno punjive putem posude za ponovno punjenje ili ponovno punjive pomoću uložaka za jednokratnu upotrebu. Vodena lula je naprava za pušenje kod koje dim prolazi kroz posudu sa vodom i hladi se prije udisanja kroz savitljivo crijevo. Vodena lula podrazumijeva nargilu, hookah, i šišu.

Zakonom je definisana i sama radnja pušenja kao radnja koja dovodi do sagorijevanja duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje, a kojom se stvara dim koji se oslobađa izravno u zrak i udiše ga osoba koja izvršava ove radnje.

Duhanski proizvodi za pušenje su svi duhanski proizvodi, osim bezdimnih duhanskih proizvoda čija upotreba u skladu sa zakonom ne uključuje postupak izgaranja. U iste spada i duhan za žvakanje, šmrkanje i duhan za oralnu upotrebu, navodi ovo ministarstvo.

U bezdimne duhanske proizvode, ovaj zakon ubraja i nesagorijevajući duhan koji se upotrebljava putem udisanja aeorosola od zagrijanog duhana, ali bez sagorijevanja.

Naprijed navedeno znači da se upotreba svih onih proizvoda, koji prema karakteristikama iz Zakona spadaju u bezdimne duhanske proizvode te nesagorijevajući duhan ne može nazvati radnjom pušenja pa se samim tim zabrana na iste ne može odnositi.

Dakle, upotreba bezdimnih duhanskih proizvoda, upotreba IQOS-a je dozvoljena u zatvorenim prostorima, dok elektronske cigarete i nargile podliježu zabranama i ograničenjima utvrđenim Zakonom i Pravilnikom.

Šta kažu pravila?

Prema novim pravilima, vlasnici ugostiteljskih objekata koji žele dozvoliti pušenje u određenim sobama moraju se pridržavati strogih smjernica. Na vanjskoj strani vrata svake sobe u kojoj je dozvoljeno pušenje moraju biti postavljene jasne oznake sa sljedećim natpisima: "Dozvoljeno pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje." i "Zabranjen ulazak i boravak lica mlađih od 18 godina." Ove oznake moraju biti izrađene u formatu A4, štampane horizontalno, sa crnim slovima na bijeloj pozadini, koristeći font Arial 28 bold. Natpisi moraju biti centralno postavljeni, sa jednako razmaknutim marginama.

Pravilnik također propisuje da sobe za pušenje u zdravstvenim ustanovama, ustanovama za palijativnu njegu, njegu starijih lica, te ustanovama za izdržavanje kazne, moraju ispunjavati specifične uslove. Prostorija za pušenje mora biti potpuno zatvorena i fizički odvojena od drugih prostora, odnosno nepušačkih zona. Površina prostorije ne smije biti manja od 10 kvadratnih metara, niti veća od 20% ukupne površine javnog prostora. Također, prostorija ne smije služiti kao prolaz u druge prostorije.

Dodatno, u prostoriji za pušenje nije dozvoljeno konzumiranje hrane ili pića. Prostorija mora biti zatvorena sa svim zidovima i plafonom, a vrata se moraju automatski zatvarati i ne smiju ostati otvorena. Zatvoreni prozori i vrata smatraju se dijelom zida. Iznad ili uz vrata prostorije za pušenje mora biti postavljena oznaka: "Prostor za pušenje. Pušenje je štetno za vaše zdravlje." Također, mora biti jasno naznačeno da je ulazak maloljetnim osobama zabranjen.

U slučaju kvara ventilacijskog sistema, ispred ulaza u prostoriju za pušenje mora se automatski pojaviti oznaka: "Zabranjeno pušenje zbog kvara na ventilacijskom sistemu." Ove mjere osiguravaju da dim ne prelazi u druge dijelove objekta i da se prostorije za pušenje koriste u skladu sa zdravstvenim standardima, navodi se u Pravilniku koji je, napominjemo, stupio na snagu. 

(Erna Hadžić) 

2
SOURCE PRIČE
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.