9.10.2024. 20:12
3
Konaković: "NiP je gubitnik u Sarajevu i to nam je zasluženi šamar, uspavali smo se"
FOTO: N1
Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine komentarisao je za N1 rezultate lokalnih izbora i tom prilikom priznao poraz Naroda i pravde u Kantonu Sarajevo, ali i, kako kaže, pobjedu u drugim kantonima. Prokomentarisao je i izbor gradonačelnika Sarajeva te dodao da to sigurno neće biti Faruk Kapidžić koji je prijedlog SDA.

Analiza nakon izbora i pisanja pojedinih medija govore da je NiP pored SDA možda i najveći gubitnik izbora u Sarajevu.

“Slažem se. Dakle, samo što vidim da ne odgovara tema ni SDA, ni nekim drugim medijima. Narod i Pravda je najveći pobjednik izbora van Kantona Sarajevo. Dakle, drastičan rast Naroda i Pravde u skoro svim kantonima. Preko 20 vijećnika više u odnosu na prethodne lokalne izbore. Ubjedljivo smo bolji i od DF-a i SBH-a, a priča se o nekom krahu Naroda i Pravde. Dakle, mislim da smo duplo bolji i glasovima i mandatima od DF. To, vidim, nije bila tema osim NIP-a. Predsjednik SDA se bavio nama, nije se bavio sobom, što pokazuje interes za Narodom i pravdom. A za Kanton Sarajevo dobili smo negdje i zaslužene šamare, zato što smo pravili greške koje nisu tipične za Narod i pravdu. Mi smo jedna borbena, viteška ekipa, uspavali smo se. Nismo slušali kritike. Mi smo nekako zaista uradili puno posla i uživali smo u lovorikama onoga što je dobro. Veliki broj građana žalio se na neke procese. Prvo sama komunikacija nas iz NIP-a u Kantonu Sarajevo s ljudima na koju su oni navikli da smo pristupačni, da slušamo, da rješavamo, da prihvatamo kritike izgubila se negdje, otupila nam je ta oštrica. Tako da je bilo perioda u kojem je zaista bilo prigovora opravdanih. Poput prigovora na odvoz smeća, sa Vodovodom i kanalizacijom u zadnje vrijeme imamo opravdane kritike jer se stvari tamo trebaju držati pod kontrolom. Svaki dan, 24 sata. Ja se sjećam mandata u kojem sam bio na čelu Skupštine i mi smo 24 dana strastveno bili posvećeni rješavanju problema. Evidentno je da smo se uspavali”, rekao je Konaković.

Mnogi su Konakoviću zamjerili i to da ga je pozicija državnog ministra odvukla od zainteresovanosti za KS, a kojem je, samo prije tri godine, kada je bio na kantonalnoj funkciji, izrazito držala.

“Pa fizički je nemoguće biti posvećen. Zaista nemoguće. Fizički jer ovaj posao na nivou države nam je bio važniji čak i od Naroda i pravde. Mi se sada nismo sastajali ni kao predsjedništvo stranke ni sastanke nismo imali ni po četiri mjeseca jer smo Denis Zvizdić, Kemal Ademović i ja na najodgovornijim pozicijama na nivou države. I mislim da taj dio posla radimo posvećeno, korektno i da smo tu zabilježili određene pomake i rezultate. NiP ima dovoljno kadrova u kantonu Sarajevo. Izraslih kadrova, dobrih ljudi, ministri rade odličan posao. Zastupnici su nam malo tihi, nema ih i ne vidim ih puno. Dakle, neke opštinske organizacije su se same uspavale ili u pripremi za izbore dozvolile da nam određeni broj ljudi napusti te opštinske organizacije razmišljajući vjerovatno o brojevima, ko je prvi, ko je treći, da im neko ne ugrozi neku poziciju. Počeli smo se ponašati dijelimično onako kako se ponaša vlast koju smo srušili. Ovaj smo šamar zaslužili i mi ćemo pokazati snagu, pogledati se u ogledalo, prihvatiti kritike, rekonstruirati ono što ne valja i naravno nastaviti svoj rast onako kako smo rasli van Kantona Sarajevo”, obećao je Konaković.

Zatim je Konaković nabrojao ostale uspjehe NiP-a na ovim lokalnim izborima.

“U Tuzlanskom kantonu smo imali sedam, sada imamo 25 vijećnika. U Bosansko-podrinjskom smo imali dva, sad imamo devet. Napredak smo napravili na USK sa 14 na 18. U totalu puno više vijećnika. U Sarajevu smo izgubili, u gradskim opštinama najviše, ali pokazali snagu i u Ilijašu i na Ilidži i to su dvije velike pobjede. I za kraj, recimo u Kantonu Sarajevo, Narod i pravda u koalicijskom dogovoru ima poziciju gradonačelnika. Napravili smo već procjene. Pobjeda Amara Dovadžije je posebno slatka zato što je to jedna vrlo kompleksna utvrda SDA u kojoj niste mogli biti čistačica u školi ako se s tim ne slaže njihov lokalni predsjednik, jedan šerif politički, čiji je pad, poruka da takvi sistemi ne mogu živjeti. S druge strane je jedan posvećeni, hrabri i pošteni momak koji je svojim radom, zalaganjem i trudom dobio povjerenje građana Iljaša, koji su u strahu glasali strahujući od odmazde. Zato ima neku posebnu težinu i zato će se desiti u Iljašu ono što se dešava na Ilidži. Amara Dovadžije će na narednim izborima imati onoliko glasova koliko Muzur danas ima na Ilidži, zato što znam kako će raditi”, istakao je Konaković.

Ukoliko se ispoštuju svi prethodni koalicijski dogovori, Faruk Kapidžić bi mogao biti prijedlog SDA za gradonačelnika Sarajeva. Pitali smo Konakovića hoće li NiP imati svog kandidata?

“Faruk Kapidžić ne može i nikada neće biti gradonačelnik zato što u toj lažnoj trojci stoji stanje. Mi smo pregledali već otprilike preliminarne liste. SDA i Stranka za BiH su poprilično nacionalne stranke za sastav gradskog vijeća koji se popunjava i nacionalnim kvotama. Oni nemaju kapaciteta ni izbliza. Unutar trojke postoji koalicijski dogovor koji se do sada uvijek poštovao, da će se po završetku izbora Narod i pravda u ovoj konstalaciji u kojoj Mandić pobjeđuje u Centru, a mi nismo pobijedili u Novom Gradu. Dakle, Narod i pravda predlaže gradonačelnika, to ime ćemo usaglasiti s našim političkim partnerima. Nismo usaglasili, naravno, ni blizu, jer je to sad proces koji treba da se verificiraju mandati, završiti procedura i da onda ozbiljne ljude izaberemo da nastavi jedan ozbiljan posao koji je radila gradonačelnica Benjamina Karić. Ta imena ćemo prije svega unutar Naroda i Pravde iskomunicirati, proći naše institucije, strukture, onda sa našim partnerima. I tu nam je bitno da je to osoba koja uživa ugled u društvu, koja uživa povjerenje političko svih političkih aktera i znam da imamo dovoljno dobrih kadrova, to ćemo, s time ćemo se pozabaviti kad završimo administrativne procedure”, rekao je Konaković.

Prokomentarisao je i pobjedu Ibre Berila koji je u zatvoru dobio načelnički mandat u Trnovu.

“To je naša bosanskohercegovačka realnost koja, nažalost, je posljedica jako, jako destruktivne i potpuno nerazumne politike stranke i političke akcije, čiji predsjednik kaže da je taj čovjek radio nešto dobro, čovjek je predsjednik. To je šokantno, u svakoj civiliziranoj zemlji bi se pobunili članovi te stranke na svog predsjednika koji bi opravdavao ono što čovjek, evo, dokazano, dakle, zatvoren je, pritvoren je, ne može vas netko pritvoriti, zatvoriti, držati toliko vremena bez nekih konkretnih dokaza. Još jedan fenomen se desio u Gradačcz. Dakle, u Gradačcu su ljudi slavili Fadila Novalića, presuđenog premijera Vlade Federacije, čija je presuda preko 170 kucanih strana s obiljem dokaza o njegovom kriminalu. Pobjedu je taj kandidat posvetio Fadlu Novaliću, to je ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona. U Gradačcu, u mjestu u kojem je bilo nekoliko strašnih zločina i femicida. To pokazuje da SDA sa ovim rukovodstvom zaista ne zna šta radi i da njihov takav pristup ovim procesima ne obećava, ne garantuje ništa dobro. E zbog toga, Faruka Kapidžić i SDA u gradu Sarajevu nemaju šta tražiti”, zaključio je Konaković.

(Erna H.) 

3
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.