21.8.2024. 16:15
0
Obilježena 32. godišnjica zločina na Korićanskim stijenama
FOTO: BIRN
Bahrija Jakupović iz Kozarca imao je 23 godine kada je u avgustu 1992. određen u konvoj logoraša iz "Trnopolja" koji će krenuti na razmjenu prema Travniku, a više od 200 ih je potom ubijeno na lokalitetu Korićanskih stijena.

U koloni autobusa i kamiona u tom trenutku bilo je oko 1.200 logoraša iz Prijedora, civila nesrpske nacionalnosti, koje su sprovodili pripadnici Interventne jedinice prijedorske policije.

Kolona je u kanjonu Ugra zaustavljena, a Jakupović je određen sa još oko 220 ljudi da uđe u autobuse koji su krenuli na Korićanske stijene, 15-ak kilometara od tadašnjeg Skender-Vakufa. Objašnjava kako su ih po dolasku na lokalitet Korićanskih stijena istjerali iz autobusa.

- Postrojili su nas u dva reda. Bili smo okrenuti prema provaliji i morali smo čučnuti. Ja sam se nalazio u drugom redu. Tad nisam znao šta se dešava. Nešto su govorili, ‘živi za žive, mrtvi za mrtve’, i onda su počeli pucati u nas.

Svuda su se čuli jauci. Bio je jedan ispred mene. Ja sam njega oborio i ja sam za njim skočio. Sad kad vidim koliko je duboko, možda ne bih ni skočio - priča svoju ispovijest Jakupović za Detektor.

Kako je rekao, pao je niz provaliju, ali, na sreću, nije bio ranjen, te se mogao dočekati na noge. Na dnu provalije je vidio da ima neki stari mlin, gdje je sačekao da odu pripadnici policije koji su ih sprovodili.

- Tu su bili jauci ljudi koji još nisu bili mrtvi. Ja sam se vratio da vidim da li ima još ko živ. Međutim, ti što su nas sprovodili, takođe su se vratili, pucali su dolje i bacali bombe.

Ja sam se sakrio iza jedne stijene. Neko je uzviknuo sa obližnjeg brda: ‘Ima još živih.’ Pucali su na mene, ali sam uspio pobjeći - dodaje Jakupović.

Jakupović je jedan od 10-ak osoba koje su preživjele strijeljanje na Korićanskim stijenama 21. avgusta 1992. godine. Nakon što je preživio strijeljanje, lutao je okolinom dva dana i opet je uhvaćen te odveden u bolnicu u Banjoj Luci, a nedugo zatim je razmijenjen posredstvom Crvenog krsta.

Danas je, kako priča, tek drugi put od tada došao na mjesto gdje je pukom srećom preživio, te je zajedno sa svojim sugrađanima odao počast ubijenima na ovom lokalitetu.

Nekoliko stotina građana u znak sjećanja na ovaj zločin bacilo je ruže i vijence u jamu u kojoj su ubijeni logoraši.

Munevera Avdić, predsjednica Organizacije porodica šehida, poginulih osoba Vrbanja - Kotor-Varoš, kaže da je na Korićanskim stijenama ubijen i jedan dio njenih sugrađana, te da je nađeno i pet tijela osoba iz ove opštine.

- Naše pretpostavke kada je riječ o ljudima iz Kotor-Varoši jesu da su oni možda čak i ubijeni na drugim mjestima, a da bi se prikrio zločin, oni su dovezeni ovdje, tri Hrvata i dva Bošnjaka - govori Avdić.

Kako je rekla, još uvijek se traži ogroman broj osoba iz Kotor-Varoši koje su nestale, te je pozvala sve institucije da intenziviraju napore da bi se saznala sudbina i ostalih koji se vode kao nestali, a za koje se pretpostavlja da su žrtve ovog i sličnih zločina.

- Izumrijet ćemo ali moramo ovo prenositi na naša pokoljenja i ne smije se nikad zaboraviti, nikome ponoviti - dodaje Avdić.

Predsjednik Saveza logoraša BiH Seid Omerović kaže da zločin na Korićanskim stijenama nad 224 logoraša predstavlja trostruku egzekuciju.

- Prvi oblik egzekucije bilo je samo strijeljanje logoraša nad ovom provalijom, gdje smo danas prisutni. Drugi oblik egzekucije je sam pad u ambis ubijenih i ranjenih logoraša, i treći oblik egzekucije je bilo naknadno mitraljiranje i bacanje bombi na ubijene i ranjene logoraše koji su već bili dolje - kaže Omerović.

Podsjeća i da je najveći broj ekshumacija tijela sa lokaliteta Korićanskih stijena bio između 2013. i 2017. godine.

Mirsad Duratović, predsjednik Saveza logoraša regije Banja Luka, podsjetio je da je prije 10-ak godina na mjestu zločina postavljena spomen-ploča, ali ju je samo nekoliko sati nakon toga neko uklonio.

- Ovo nije jedino mjesto, nažalost, bez spomen-obilježja, a ni jedino mjesto gdje su ubijana lica nesrpske nacionalnosti. Imamo preko 500 lokacija gdje su ubijani Prijedorčani nesrpske nacionalnosti - izjavio je Duratović.

Kako je rekao, zločin na Korićanskim stijenama je kruna zločina Interventnog voda prijedorske policije, te da su mnogi pripadnici pomenutog voda osuđeni za ratne zločine.

- Neki su čak presuđeni za dva ili tri zločina, vode se još uvijek i neki procesi, ali i istrage, i bit će još procesa za Korićanske stijene, ali i za taj Interventni vod - zaključio je Duratović.

 
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.